Czym jest rehabilitacja medyczna?

Rehabilitacja to szeroki zakres usług świadczonych dla różnych grup osób. Dzięki mim niepełnosprawni oraz osoby leczące trudne schorzenia otrzymują wsparcie i ich proces powrotu do zdrowia trwa krócej. Najważniejszą jest rehabilitacja dzieci i to na nią często stawia się największy nacisk. Pamiętajmy jednak, że nie ma ważniejszych pacjentów i dlatego rehabilitacja jest usystematyzowana w wielu zapisach prawnych.

Rehabilitacja medyczna to szeroko pojęty proces

Rehabilitacja medyczna, inaczej rehabilitacja lecznicza, jest kompleksowym działaniem na rzecz pacjenta, której zadaniami są: przywrócenie sprawności fizycznej, poprawa kondycji psychicznej, powrót do pracy i aktywnego udziału w życiu społecznym.

W zależności od stopnia i rodzaju schorzenia, rehabilitacja medyczna obejmuje:

  • rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych lub na oddziale stacjonarnym, tzw. usprawnianie w zakładzie rehabilitacji;
  • rehabilitację domową;
  • rehabilitację specjalistyczną, np. rehabilitację kardiologiczną, neurologiczną, oddechową.

Rehabilitacja na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) może być skierowana przez lekarza współpracującego z NFZ lub pracującego w klinice rehabilitacji, która podpisała umowę z NFZ.

Jakie metody wykorzystuje rehabilitacja medyczna?

Metody rehabilitacji zależą przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta i dostosowuje się je indywidualnie. Rehabilitacja medyczna wykorzystuje cały szereg metod, pojedynczych i grupowych. Formy zbiorowe są bardziej intensywne i motywujące dla pacjentów, gdyż zmuszają ich do większego wysiłku.

Niezależnie od wieku czy rokowania choroby, każdy pacjent ma prawo do rehabilitacji we wszystkich dziedzinach, których wymaga, np. rehabilitacji po zawale, po mastektomii czy rehabilitacji nadgarstka. Każda z nich wymaga regularnych ćwiczeń ruchowych, rekreacji i relaksacji raz kontaktów społecznych i wsparcia bliskich osób. Rehabilitacja powinna być wprowadzona w przebiegu leczenia jak najszybciej. Wczesność jest podstawą powodzenia szczególnie w rehabilitacji neurologicznej i rehabilitacji kardiologicznej, ale również innych obszarów

Różnica między rehabilitacją a fizjoterapią

Główna różnica miedzy rehabilitacja a fizjoterapia polega na zakresie działań. Fizjoterapia ma na celu zwalczenie bólu i przywrócenie sprawności ruchowej. Rehabilitacja to szerokie pojęcie, które obejmuje przywrócenie pacjenta do zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Joanna Kotlińska

Joanna Kotlińska

Joanna jako nasz edytor pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od dietetyki przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Z wykształcenia jest doktorem nauk medycznych i pomaga nam rozróżnić prawdy i mity na temat zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *