Co nam daje aktywność fizyczna?

Powszechnie przyjęło się powiedzenie, że aktywność fizyczna to zdrowie. Jednak podejmowanie wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej daje nam o wiele więcej korzyści. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest ogromny. Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale też pozytywnie oddziałuje na nasz nastrój. Ludzie, którzy choć trochę się ruszają, mają więcej energii, lepszy humor, samopoczucie oraz samoocenę.

Jakie korzyści oferuje aktywność fizyczna i sport? 

Jedną z podstawowych korzyści, jaką daje nam sport, jest mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób. Aktywność fizyczna przede wszystkim obniża poziom cukru we krwi i reguluje przemianę materii. Do tego obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych, pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i wzmacnia system immunologiczny. Wszystko to sprzyja również utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.

Kolejną istotną korzyścią wynikającą z uprawiania sportu jest poprawa nastroju. Poprzez ruch polepsza się wydajność umysłowa. Regularne ćwiczenia obniżają prawdopodobieństwo zachorowania na depresję i inne zaburzenia nastroju – dzieje się tak, ponieważ podczas ćwiczeń wydziela się serotonina. Do tego poprzez ruch rozładowujemy negatywne emocje.

Pomimo tak wielu korzyści płynących z uprawiania sportu wiele osób wybiera bierny tryb życia. Często można usłyszeć, że ktoś chciałby zacząć ćwiczyć, ale sport nie jest dla niego, ponieważ brak mu na to czasu. Jedną z najczęstszych wymówek jest to, że po powrocie do domu, po ciężkim dniu w pracy czeka na nas masa innych rzeczy do zrobienia, a potem jesteśmy już tak zmęczeni, że nie mamy siły na jakiekolwiek ćwiczenia. Tak naprawdę jednak między tymi ważnymi sprawami poświęcamy mnóstwo czasu na te mniej ważne – siedzenie przed telewizorem czy komputerem. A możliwe jest takie dobranie ćwiczeń, aby zrelaksować się i móc czerpać z nich przyjemność.


[pt_view id=”02a3a6cguz”]

Aktywność fizyczna – dla każdego coś odpowiedniego

Aby czerpać przyjemność z ćwiczeń, ważne jest odpowiednie dobranie zajęć sportowych nie tylko do możliwości fizycznych, ale i do preferencji i osobowości. Dlatego też dla osób spokojnych i precyzyjnych lepsze będą zajęcia jogi, zaś dla osób odczuwających nadmiar energii milsze będą aerobik, siłownia lub bieganie.

Jazda na rowerze

Jazda rowerem może być czystą rekreacją, a przy tym sposobem na dotarcie do celu. Wiele osób woli przesiąść się z samochodu na dwa kółka, gdyż oprócz uniknięcia korków jazda na rowerze daje wiele korzyści ogólnozdrowotnych:

  • chroni przed miażdżycą,
  • powoduje wzrost wytrzymałości mięśni,
  • obniża poziom złego cholesterolu i podwyższa poziom dobrego,
  • zwiększa pojemność płuc, sprawia, że krew jest bardziej bogata w tlen, a serce pracuje dużo lepiej,
  • polepsza samopoczucie, zmniejsza napięcie i długotrwały stres.

Bieganie

Bieganie, jak każda aktywność fizyczna, poprawia naszą kondycję, zdrowie i samopoczucie. Na dodatek to aktywność, która nie wymaga od nas drogiego sprzętu i można uprawiać ją dosłownie wszędzie. Regularne bieganie dotlenia mózg, podnosi wytrzymałość, przeciwdziała depresji i
chroni przed chorobą wieńcową.


[pt_view id=”295854b4ik”]

Joga

Joga to ćwiczenia dla każdego, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Poziom trudności można dostosować do indywidualnych możliwości danej osoby. Joga jest zespołem ćwiczeń fizyczno-umysłowych, mającym na celu relaks, rozluźnienie umysłu i ciała. Poprzez praktykowanie jogi kształtujemy postawę, a stawy zyskują większą sprężystość. Oprócz tego joga łagodzi stres, poprawia krążenie i uspokaja.

Wspinaczka skałkowa

Choć ten rodzaj sportu jest jednym z bardziej wymagających, a do jego uprawiania potrzebujemy silnych mięśni rąk oraz dobrej kondycji fizycznej, to cieszy się rosnącą popularnością. Wspinaczka pozwala spalać kalorie, odstresować się, a przy tym dostarcza wielu wrażeń. Poza tym wspinaczka poprawia elastyczność ciała, kondycję i rozwija mięśnie,

Taniec

Modną formą rekreacji ruchowej dla osób w każdym wieku jest taniec. Oferuje on aktywność fizyczną tym, którzy nie czują się sportowcami. Taniec pozwala uzyskać i utrzymać formę, poprawia elastyczność ciała oraz ułatwia poznanie własnego ciała, poprawiając postawę i równowagę. Taka forma aktywności umożliwia również poznawanie nowych ludzi, którzy posiadają podobne zainteresowania – w ten sposób taniec pomaga budować umiejętności społeczne. Poprzez taniec wzrasta pewność siebie.

Sport daje nam więc wiele korzyści zdrowotnych, polepsza nasz nastrój, pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę, a nawet poprawia naszą zdolność komunikowania się w grupie.  Każdy z nas jest inny, każdy ma inną osobowość, inne zainteresowania i upodobania. Mimo to w kwestii sportu każdy może znaleźć coś dla siebie, ponieważ dziedzin i dyscyplin istnieje bardzo wiele.


[pt_view id=”de0ffb8og2″]

[pt_view id=”995e202g74″]

Joanna Kotlińska

Joanna Kotlińska

Joanna jako nasz edytor pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od dietetyki przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Z wykształcenia jest doktorem nauk medycznych i pomaga nam rozróżnić prawdy i mity na temat zdrowia.