Pakowanie jako ostatni etap produkcji

Pakowanie produktu jest dzisiaj uznawane za ważny etap całego cyklu produkcyjnego. Ogromną uwagę zwraca się nie tylko na dobór właściwego opakowania dla danego wyrobu, ale również sam proces powstawania poszczególnych opakowań. Okazuje się, że polskie przedsiębiorstwa właśnie w ten etap produkowania swoich wyrobów inwestują dzisiaj najwięcej.

Funkcja opakowania

Opakowanie spełnia przede wszystkim funkcję ochronną i zabezpieczającą. Każdy towar ma ścisłą specyfikacje techniczną oraz jest wrażliwy na konkretne czynniki takie jak światło, temperatura, masa, wilgotność, działanie mikroorganizmów, tarcie, wstrząsy i drgania itd. Gdy produkt zostanie poddany takim czynnikom, może ulec zniszczeniu lub stracić na jakości.

Dlatego opakowanie towaru zawsze zależy od jego cech. delikatności, tendencji do tłuczenia lub zniszczenia. Inaczej będzie opakowana porcelana, a inaczej tekstylia. Stopień zabezpieczenia towaru powinien być optymalnie dobrany do jego rodzaju. Każdy towar powinien dotrzeć do miejsca przeznaczenia bez uszkodzeń mechanicznych. Kolejnym aspektem jest ochrona towaru nie tylko przed uszkodzeniem mechanicznym, ale także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Tworzenie od podstaw oraz modernizacja stanowisk zrobotyzowanych pozwala zoptymalizować wszelkie procesy produkcyjne, a także wpływa na podniesienie jakości technicznej opracowywanego produktu. Roboty przemysłowe nowej generacji

Funkcja informacyjna opakowania

Opakowanie zawiera tez wszystkie informacje niezbędne do bezpiecznego transportu towaru oraz dla konsumenta. Opakowanie powinno zawierać przede wszystkim wyraźny adres dostarczenia i informacje dotyczące samego towaru, kody kreskowe lub kolorowe, które umożliwia identyfikację produktu bez otwierania opakowania. Informacja na opakowaniu ma szczególne znaczenie wtedy, kiedy mamy do czynienia z podzespołami, które wspólnie tworzą jeden produkt np. w branży meblarskiej, gdzie blat stołu może być umieszczony w jednym opakowaniu, natomiast nogi już w zupełnie innym. Informacyjne funkcje opakowania w logistyce są janymi z najbardziej oczywistych.

Wracając jednak do podstawowej funkcji opakowania, to rzeczywiście musi być odpowiednio dopasowane do danego produktu. Jest czynnikiem, który zachowuje ważność, przydatność do spożycia czy użycia, wpływa też na komfort przechowywania i samego użytkowania. Warto również zaznaczyć, że urządzenia pakujące są dzisiaj tak ustawione, by tworzyć opakowania oszczędne, ekologiczne, jak również te wygodne w transporcie i magazynowaniu. Nie ma wątpliwości, że to właśnie opakowanie ma znaczenie, jeśli spojrzymy na jakość zabezpieczonego w nim produktu i nie mówimy tu jedynie o sektorze spożywczym.


[pt_view id=”1d6b3253e1″]

Automatyzacja procesu pakowania

Jeszcze do niedawna producenci zwracali szczególną uwagę na sam produkt, natomiast opakowanie traktowane było jako dodatek. Dzisiaj opakowanie jest już jednym z priorytetowych elementów produkcji. Wydajna automatyzacja zaczyna się od należytej konstrukcji opakowań. Aby jednak wykorzystać ich maksymalny potencjał, należy zastosować przemyślaną technologię.

Inwestując w linie produkcyjne, stawia się jednocześnie na innowacyjność systemów do pakowania, powszechne są już automaty pakujące, które pozwalają na oszczędności chociażby z tytułu minimalizacji zatrudnienia personelu. Stanowią też świetne narzędzie w celu zwiększania wydajności oraz efektywności pracy zakładu produkcyjnego. Pamiętajmy, że automatyzacja pakowania jest dzisiaj ściśle dopasowana do potrzeb danego przedsiębiorstwa oraz finalnych produktów. Maszyny pakujące uwzględniają wielkość, kształt, materiał, konsystencję, sposób użycia, datę przydatności, jakość. Wszystko po to, by idealnie dopasować opakowanie do produktu. Istotny jest również aspekt praktyczny, bo przecież opakowanie ma być odporne na transport i magazynowanie wedle swoich właściwości. Dzisiaj nowoczesna produkcja zakłada także oszczędności w ramach zajmowanej przestrzeni opakowań czy ich wagi.

Dla uproszczenia polityki logistyczno-magazynowej korzystne jest również wprowadzenie systemu transportu wewnętrznego. Dzięki szeregowi przenośników rolkowych kartony zbiorcze mogą być przetransportowane do magazynu lub każdego innego pomieszczenia. Urządzenia te mogą przenosić zarówno małe opakowania, o różnym kształcie lub wadze, jak i całe, w pełni zapakowane palety.


[pt_view id=”c960d63x3m”]

Sebastian Szydłowski

Sebastian Szydłowski

Sebastian Szydłowski mieszka i pracuje w Irlandii, gdzie zdobył tytuł naukowy z dziedziny nauk farmaceutycznych. Web developer z zamiłowania, expert SEO od dwóch lat związany z marketingiem internetowym. Nie głosuje, inwestuje na Forex i dba o wysokie rankingi stron swoich klientów. Wszystkie artykuły autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *