Nauka programowania

Co lepsze? Nauka programowania na szkoleniu (bootcamp) czy samodzielnie?

Nauka programowania budzi wiele emocji i jeszcze więcej pytań. Dziesiątki tysięcy osób chciałoby zostać programistami, ale nie wiedzą dokładnie jak się za to zabrać. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o tym jak nauczyć się programować.

Codziennie nawet kilka tysięcy osób trafia na Bootcampy.pl w poszukiwaniu informacji o nauce programowania na kursach / szkoleniach / bootcampach lub samodzielnie. Na podstawie najczęściej zadawanych pytań, zbudowałem wstępną listę, którą polecam każdemu, kto myśli o nauce programowania. Jeśli znasz osobę, która chciałaby nauczyć się programować, podeślij jej ten artykuł.

1. Ile potrzebuję czasu, żeby nauczyć się programować (na bootcampie i samodzielnie)?

Przede wszystkim, programista nigdy nie przestaje się uczyć. Załóżmy jednak, że czas nauki rozpoczyna się na podjęciu decyzji o nauce programowania, a kończy się na znalezieniu pierwszej pracy.

Patrząc na ofertę bootcampów, najszybciej nauczyć się programowania front-endu. Na naukę front-endu potrzeba około 200-300 godzin ucząc się pod okiem mentora lub szkoleniowca. Dla back-endu, czas nauki programowania wzrasta do 300-400 godzin na bootcampie, a dla Javy do 300-500 (wymagania stawiane back-endowcom i Java developerom są większe, a zakres materiału do nauki szerszy niż przy nauce front-endu).

Jeśli uczysz się samodzielnie, jest duże ryzyko, że na czymś się zatniesz i będziesz godzinami szukać rozwiązania w internecie, zamiast zapytać o pomoc mentora. Czas nauki będzie 2-3 razy większy, czyli wyniesie 400-600 godzin dla front-endu. Nauka Javy czy back-endu zajmie jeszcze więcej, bo 600-1500 godzin. Zakładając, że przeciętna osoba jest w stanie skutecznie się uczyć przez 3 godziny dziennie 6 dni w tygodniu, czas nauki wyniesie:

– front-end na bootcampie – ok. 2,5 – 3 miesięcy
– front-end samodzielnie – ok. 5 – 9 miesięcy
– back-end na bootcampie – ok. 3 – 5 miesięcy
– back-end samodzielnie – ok. 5 – 6 miesięcy
– Java na bootcampie – ok. 5 – 6 miesięcy
– Java samodzielnie – ok. 1,5 – 2 lat


[pt_view id=”002c8f7zjt”]

2. Po jakim czasie od rozpoczęcia nauki programowania znajdę pracę?

Część bootcampów programistycznych ma różnego typu programy wsparcia absolwentów – od pośrednictwa w przesyłaniu CV, przez „speed datingi” z pracodawcami, do gwarancji pracy. To zdecydowanie odróżnia bootcampy od typowych szkoleń programistycznych, a już na pewno od samodzielnej nauki, przy której „internet” nie pomoże nam w znalezieniu pracy (wyjątkiem są bootcampy, które tylko pośredniczą w wysyłaniu CV – to każdy może zrobić sam).

Za standard przyjęło się podawanie skuteczności w poszukiwaniu pracy po 3 miesiącach od zakończenia szkolenia, chociaż np. Kodilla podaje, że po bootcampie front-endowym 60% znajdujących pracę znajduje ją szybciej, bo już do miesiąca od zakończenia szkolenia. Korzystając ze wsparcia firmy organizującej bootcamp, możemy liczyć na pracę w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia nauki. Samodzielnie może nam to zająć o kilka miesięcy więcej, szczególnie jeśli nie jesteśmy zbyt dobrzy w komunikacji ani ekstrawertyczni.

3. Na jakie zarobki mogę liczyć w pierwszej pracy jako młodszy programista/junior developer?

Ta kwestia zależy od kilku czynników. Najbardziej oczywistym z nich – podobnie jak w przypadku innych branż – będzie lokalizacja. Wynagrodzenia w małych miejscowościach będą niższe niż te, na które możemy liczyć w dużych aglomeracjach miejskich. Tutaj warto również zwrócić uwagę na stolicę naszego kraju. Statystycznie rzecz biorąc to właśnie w Warszawie pierwsza pensja będzie największa. Na jej wysokość wpłynie również wyuczony język programowania.

Na pewno nie spodziewaj się kwot większych niż 4000-4500 złotych, a licz się bardziej z okolicami 2500-3000 złotych.


[pt_view id=”7c8985fjm0″]

4. Który język programowania wybrać do nauki jako pierwszy?

Jeżeli jesteś zupełnie początkujący to warto zacząć od języków HTML5 i CSS3. Co prawda są to języki opisu treści i zwykle nie używa się ich ściśle do programowania (można się kłócić co do definicji), jednak to zupełne podstawy, od których warto zacząć, aby później pójść np. w kierunku JavaScript lub Javy.

Jako kolejny język polecam JavaScript (naturalny kolejny krok po HTML/CSS) z frameworkiem React, Angular lub Node.js albo dobrze wytłumaczone Javę lub Pythona. Warto najpierw sprawdzić czy w twoim mieście są oferty pracy dla osób początkujących w którymś z tym języków i do tego dopasować wybór. Podstawy będą podobne w obydwu językach, a zawsze można zmienić język.

5. Uczyć się na bootcampie czy samodzielnie?

To zależy od kilku czynników, przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na trzy pytania:

5.1. Po co chcesz uczyć się programować?

Jeżeli chcesz po prostu zdobyć nowe umiejętności, dla siebie lub żeby pochwalić się innym, potrafisz pisać w HTML, a chcesz jeszcze nauczyć się CSS-a – samodzielna nauka może być wystarczająca.

Jeżeli Twoim celem jest znalezienie pracy jako programista, powierzchowna znajomość kilku języków może być niewystarczająca. Powinieneś znać dobrze podstawy 1 języka i sprawnie poruszać się w 1-2 frameworkach – tacy programiści są właśnie teraz poszukiwaniu na rynku pracy na stanowiska juniorskie.

Nauka samodzielna tak szczegółowej wiedzy jest trudna. Należy wyłowić z ogromu wiedzy dostępnej w internecie tylko potrzebne informacje oraz programować, programować i jeszcze raz programować. Najlepiej uczyć się poprzez praktykę, zrobić projekt i w ten sposób budować portfolio, bo bez udowodnionego jakiegokolwiek doświadczenia w kodowaniu będzie ciężko o pracę.

Nauka na bootcampie to też jest nauka samodzielna, z tym że płatna i w pakiecie otrzymujesz:
– wsparcie Mentora-programisty,
– wsparcie Koordynatora ds. Zatrudnienia,
– dostęp do społeczności innych uczących się i mentorów (najczęściej poprzez komunikator, np. Slack),
– dostęp do przygotowanych materiałów – tylko tych potrzebnych, ułożonych od zagadnień podstawowych po zaawansowane.

5.2. Ile masz czasu na naukę?

Jeżeli po prostu chcesz się nauczyć czegoś nowego, możesz dążyć do tego samodzielnie.

Jeśli jednak chcesz awansować w teraźniejszej pracy lub szybko się przebranżowić, nauka samodzielna znacząco wydłuży ten proces albo odłoży go w nieskończoność. Aby ukończyć większość bootcampów, potrzeba 15-50 godzin nauki w tygodniu, w przypadku nauki samodzielnej trzeba do tego jeszcze dołożyć czas na znalezienie materiałów, przeanalizowanie ich, wybranie tych najpotrzebniejszych.

5.3. Czy masz motywację

Musisz też zapytać siebie, czy mam tyle motywacji, aby samodzielnie zorganizować sobie naukę w domu, czy jednak zakończy się to 5 godzinami w tygodniu. Podczas nauki samodzielnej można też utknąć w jednym miejscu i trochę to trwa, zanim znajdzie się błąd.

Jeśli wytrwasz przez rok czy dwa samodzielnej nauki, na pewno będziesz dobrym programistą. Problem w tym, że mało kto wytrwa. Motywacja z zewnątrz to nic złego, bo w codziennej pracy programiści i tak korzystają ze wsparcia koleżanek i kolegów z pracy czy innych programistów.

6. Jaki tryb nauki na bootcampie wybrać (dzienny, wieczorowy, zaoczny)?

Rynek bootcampów programistycznych nieustannie się rozwija. Jak każda szkoła programowania, stara się odpowiedzieć na zapotrzebowanie firm IT tworząc nowe oferty szkoleń i edukując coraz więcej nowych programistów. Jednak poza rozmaitymi programami nauczania, istnieją inne wyróżniki tych ofert. Jednym z bardziej istotnych jest sam tryb w jakim realizowana jest nauka. W ofertach polskich szkół programowania przewijają się głównie następujące formy nauki programowania:

  • Tryb dzienny
  • Tryb wieczorowy
  • Tryb weekendowy (zaoczny)
  • Nauka programowania w formie online

Poza nimi zdarzają się również inne propozycje, jak na przykład wyjazdowy bootcamp Codeskills, który jest dość egzotyczną ofertą. Jeśli jesteś z dużego miasta i masz 2 miesiące wolnego, wybierz bootcamp stacjonarny. W pozostałych przypadkach prawdopodobnie najlepsza będzie nauka programowania przez Internet.

7. Uczyć się przez internet czy stacjonarnie?

Osoby mieszkające w dużych miastach, np. Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk mają ułatwioną decyzję, bo mogą skorzystać z bootcampu stacjonarnego lub przez internet. Dla nich pozostaje zastanowić się, czy odpowiada im tryb dzienny, wieczorowy, zaoczny czy online. Nauka przez internet jest dla osób ceniących elastyczność – w końcu do nauki siadasz kiedy chcesz i gdzie chcesz.

Jednak jeżeli jesteś z mniejszej miejscowości, wybór kursu stacjonarnego wiąże się z dodatkowym czasem (na dojazdy, noclegi) i przede wszystkim – kosztami. Niestety to oznacza wzrost ceny kursu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a zaoszczędzone pieniądze można przecież zainwestować w dalszy rozwój. Bootcamp online można też łatwiej pogodzić z pracą i studiami, więc jest to lepsza opcja dla osób chcących się doszkolić lub przebranżowić.


[pt_view id=”4ad30ac1ir”]

8. Na co zwrócić uwagę wybierając bootcamp?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze konkretnego szkolenia, przeanalizuj:

  • czy bootcamp na pewno opiera się głównie na praktyce programowania i nie jest kursem teoretycznym. Dobre szkolenie nie powinno polegać na oglądaniu filmików jak ktoś programuje lub czytaniu tekstu o kodowaniu,
  • w przypadku bootcampów online: czy to nie jest zwykły kurs udostępniony na platformie internetowej? Powinieneś w ofercie otrzymać pomoc Mentora, a samo szkolenie to profesjonalnie ułożony materiał z zadaniami praktycznymi,
  • czy w trakcie bootcampu jest możliwe tworzenie własnych projektów? Bardzo ważne jest budowanie swojego portfolio już w trakcie nauki,
  • kim jest prowadzący zajęcia? Powinien to być doświadczony programista, najlepiej sprawdź na stronie firmy zakładkę „Mentorzy” lub „Prowadzący”, unikaj teoretyków!
  • jak liczna jest grupa, w której będziesz się uczyć? Niestety w przypadku grupy liczącej kilkanaście osób, jest duże prawdopodobieństwo, że pozostaniesz bierny po prostu podążając za resztą. Najlepsze jest indywidualne podejście do kursanta,
  • ile godzin nauki jest gwarantowane na bootcampie? Minimum to 200 godzin, oczywiście im więcej, tym lepiej

Jeżeli chcesz po bootcampie znaleźć pracę: sprawdź dokładnie czy masz zapewnioną pomoc w szukaniu pracy lub gwarancję pracy. Jeśli firma oferuje gwarancję pracy, sprawdź jej warunki.

9. Jaki jest dobry wiek na rozpoczęcie nauki?

Nie można precyzyjnie określić jaki wiek jest najlepszy do nauki programowania. Zarówno młodsze osoby poradzą sobie świetnie szybko przyswajając wiedzę, tak samo osoby po 40 plus ze względu na motywację i determinację. Ważne jest, aby nie trzymać się stereotypów. Materiał szkoleniowy na bootcampie jest sensownie ułożony od podstaw po wiedzę zaawansowaną, więc kursant stopniowo uczy się programowania. Da radę każdy, kto chce się uczyć, poświęci na to kilkanaście godzin w tygodniu i jest zmotywowany.

10. Czy muszę mieć studia informatyczne

Nie ma takiej potrzeby. Na bootcampy idą zwykle osoby chcące się przebranżowić z zawodu niezwiązanego z informatyką. Pracodawcy nie patrzą na dyplom, tylko na umiejętności i bardziej docenią osobę, która w pół roku nauczyła się praktycznego programowania niż przez 5 lat uczyła się przestarzałej teorii.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest bootcamp, praca w zawodzie i studia, ale takich osób jest garstka i pracodawcy muszą wybierać z osób mniej wykwalifikowanych.

11. Skąd mam wiedzieć czy nauka programowania jest dla mnie?

To pytanie pojawia się wśród osób, które nigdy nie miały żadnej styczności z programowaniem. Osobiście polecam przerobić sobie darmowe kursy, chociażby z HTML-a czy podstaw JavaScriptu, bo są idealne do sprawdzenia na czym polega programowanie. Po napisaniu kilkadziesiąt linijek kodu, wykonania pierwszej strony internetowej można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to sprawia przyjemność? Jeżeli tak, to zapewniam Cię, że bootcamp w 100% jest dla ciebie.


[pt_view id=”088c73dzmt”]

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski interesuje się dziennikarstwem internetowym. Pisze regularnie dla wielu portali internetowych oraz pomaga nam w kreatywnej współpracy. Absolwent Politechniki Śląskiej. Wszystkie artykuły autora