Cyberprzestępcy wykorzystują nazwiska show biznesu

Firma Kaspersky donosi, że w utworach takich DJ-ów jak David Guetta, Alan Walker czy Calvin Harris zaszyte były szkodliwe pliki. Jak się przed nimi ustrzec?

Obecna sytuacja już teraz wywołuje ogromne zamieszanie w branży muzyki klubowej. Większość ludzi na świecie zostaje w swoich domach z powodu pandemii. Dlatego konieczność odwołania lub przełożenia największych festiwali skłoniła artystów do prezentowania swojej twórczości online za pośrednictwem Facebook Live, YouTube, czy nawet Twitch.

Jednak jeśli komuś spodobał się jakiś utwór zaprezentowany podczas transmisji strumieniowej i chciałby go pobrać, powinien mieć się na baczności. Specjaliści z firmy Kaspersky wykryli szkodliwe pliki w utworach DJ-ów należących do światowej czołówki. Znalazły się wśród nich takie światowe gwiazdy jak David Guetta czy Calvin Harris.


[pt_view id=”7c8985fjm0″]

Większość muzycznych imprez odbywa się online

Charakter życia nocnego siłą rzeczy zmienia się. DJ-e i organizatorzy zmuszeni są szukać nowych pomysłów i sposobów, aby utrzymać aktywność zawodową. Przykładem może być festiwal muzyczny Ultra, który powinien odbyć się 23 marca. W związku z zaistniałą sytuacją wydarzenie to odbyło się online. Ogłoszono trwający przez cały weekend cykl transmisji muzyki na żywo: bez specjalnej oprawy, jedynie muzyka na żywo prezentowana przez znanych DJ-ów i dostępna dla wszystkich miłośników współczesnego brzmienia. Tego rodzaju „imprezy” przyciągają coraz większą liczbę osób.

W ostatnich tygodniach odnotowano znaczący wzrost ruchu internetowego, ponieważ wiele codziennych aktywności, takich jak spotkania ze znajomymi, odbywa się teraz online. Trend ten może wpłynąć na prędkość połączenia internetowego, a przez to obniżyć jakość przesyłania strumieniowego, powodować buforowanie lub wydłużyć czas ładowania się. Aby uniknąć tych niedogodności, można pobrać muzykę i słuchać jej offline, szczególnie gdy jakość transmisji strumieniowej nie jest najlepsza. Należy przy tym zwracać uwagę na źródła i reputacje strony.

Ostrożnie z pobieraniem plików z sieci

Analiza listy 100 najpopularniejszych DJ-ów według magazynu DJ Mag przeprowadzona przez badaczy z firmy Kaspersky skłania do ostrożności podczas pobierania z internetu. Z badania wynika, że cyberprzestępcy, którzy rozprzestrzeniają szkodliwe pliki, żerując na zainteresowaniu tą muzyką, najczęściej wykorzystują takie nazwiska jak David Guetta, Alan Walker, Dj Snake, Calvin Harris oraz Martin Garrix. Tego rodzaju pliki zawierały najróżniejsze zagrożenia, w tym oprogramowanie reklamowe (adware) i trojany, przygotowane w celu zniszczenia, zablokowania, zmodyfikowania lub skopiowania danych bądź zakłócenia działania komputerów i sieci.

Ludzie zaczęli spędzać więcej czasu w domach, więc konsumują więcej treści online. O ile słuchanie muzyki za pośrednictwem serwisów streamingowych lub online nie stanowi zagrożenia, fani muzyki klubowej powinni zachować ostrożność, jeśli chcą pobrać ulubione utwory na swoje urządzenia. Jak pokazało nasze badanie, w takich plikach często kryje się szkodliwe oprogramowanie, dlatego należy stosować dodatkowe środki bezpieczeństwa, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami – powiedział Anton Iwanow, analityk cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Produkty firmy Kaspersky wykrywają omawiane szkodliwe pliki pod następującymi nazwami:

  • HEUR:Trojan.Script.Generic
  • UDS:DangerousObject.Multi.Generic
  • Trojan.Win32.Agentb.bqyr
  • not-a-virus:HEUR:AdWare.AndroidOS.Agent.f
  • HEUR:Trojan.Win32.Generic.

Co radzą eksperci z firmy Kaspersky?

Eksperci z firmy Kaspersky przygotowali kilka zaleceń dla osób, które chcą zapewnić sobie komfort podczas słuchania swoich ulubionych artystów muzyki klubowej. Przede wszystkim uważnie śledź artystów i zwracaj uwagę na tytuły oraz najnowsze utwory. Jeśli nazwa pliku wydaje się podejrzana lub pierwszy raz słyszysz o istnieniu danego utworu, zrezygnuj z jego pobierania. Poza tym staraj się pobierać muzykę z zaufanych źródeł, takich jak Spotify lub Audiomack. Pamiętaj, by używać dobrego oprogramowania antywirusowego, zapewniające wszechstronną ochronę przed szerokim wachlarzem cyberzagrożeń.

Źródło: informacja prasowa Kaspersky


[pt_view id=”b79bdfcr09″]

[pt_view id=”c192d173gh”]

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski interesuje się dziennikarstwem internetowym. Pisze regularnie dla wielu portali internetowych oraz pomaga nam w kreatywnej współpracy. Absolwent Politechniki Śląskiej. Wszystkie artykuły autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *