Przyspiesz swoją stronę internetową

Przyspiesz swoją stronę w czterech prostych krokach

Badania wskazują, że 47% internautów oczekuje, aby witryna internetowa ładowała się w ciągu dwóch sekund lub mniej, a 40% porzuci witrynę, która nie ładuje się w ciągu trzech sekund. Idąc dalej, każde jednosekundowe opóźnienie powoduje 16% spadek zadowolenia klientów. A więc wygląda na to, że większość z nas ma dużo do zrobienia!

Większość, jeśli nie wszystkie udane strony internetowe są szybkie i responsywne na wszystkich platformach. Im lepsza wydajność witryny, tym większe prawdopodobieństwo, że odwiedzający będą wracać. Wykorzystaj swoje treści i utrzymaj płynność działania swojej witryny. Oto kilka wskazówek, które pomogą to osiągnąć.

graph

Pozbądź się niepotrzebnych wtyczek

WordPress słynie z ogromnej ilości wtyczek i wybór tej właściwej może być trudny, szczególnie jeśli chcesz, aby Twoja strona ładowała się w jak najkrótszym czasie. Posiadanie zbyt wielu wtyczek to niezawodny sposób na spowolnienie witryny. Każda dodana wtyczka to więcej kodu a więc dodatkowe obciążenie serwera, a to oznacza więcej opóźnień. Jest wiele dostępnych narzędzi typu open source dzięki którym można sprawdzić, czy twoja kombinacja wtyczek ma wpływ na szybkość ładowania się strony. W ten sposób uzyskasz lepszy obraz tego, co działa, a co nie. Niektóre wtyczki można spokojnie zastąpić kilkoma liniami kodu albo w ogóle usunąć bez strat dla jakości strony.

Zmniejsz rozdzielczość zdjęć i grafik

Im większy obraz, tym dłużej trwa ładowanie. Zachowaj wszystkie swoje zdjęcia tak małe, jak to możliwe, aby uzyskać lepsze wykonanie. Najlepszym formatem plików dla obrazów jest JPEG, a następnie PNG i GIF. BMP i TIFF nie powinny być częścią Twojej witryny, chyba że jest to absolutnie konieczne. Ponadto zmień rozmiar zdjęć, aby dopasować je do szerokości witryny. Gdy przeglądarka jest zmuszona do zmiany rozmiaru plików obrazu na miejscu, zwykle powoduje to opóźnienia. Podnieś poziom i uruchom swoje zdjęcia za pośrednictwem TinyPNG. Aplikacja zmienia rozmiar obrazów i zmniejsza rozmiar pliku, zachowując jednocześnie oryginalną rozdzielczość obrazu.

Zainwestuj w CDN

Content Delivery Network lub CDN to sieć serwerów zlokalizowanych w różnych częściach świata. Zwykle użytkownicy, którzy uzyskują dostęp do witryny, muszą przechodzić przez serwer w centralnej lokalizacji. Sieci CDN umożliwiają użytkownikom dostęp do wersji witryny z pamięci podręcznej z najbliższego hosta. Co więcej, jeśli strona ulegnie awarii lub napotka problemy, CDN automatycznie przełącza serwer w nową lokalizację. Sieci CDN nie tylko znacznie skracają czas ładowania, ale także służą jako kopia zapasowa witryny.

Umieść kod CSS na górze strony, a JavaScript na dole

Czas ładowania strony w połowie zależy od sposobu ułożenia i lokalizacji kodu. Umieszczenie kodu CSS na górze strony pozwala skryptom ładować się tak szybko, jak to możliwe, a umieszczenie kodu JavaScript na dole eliminuje konieczność oczekiwania na pełne wykonanie kodu, zanim strona się całkowicie załaduje. Jest to łatwa i jedna z najszybszych poprawek, które możesz wprowadzić w swojej witrynie.

Nie wiesz, jak poprawić swoje skrypty? Narzędzia testowe mogą dokładnie wskazać kod, który musisz zmienić, aby zoptymalizować stronę do różnych urządzeń i platform.

Sebastian Szydłowski

Sebastian Szydłowski

Sebastian Szydłowski mieszka i pracuje w Irlandii, gdzie zdobył tytuł naukowy z dziedziny nauk farmaceutycznych. Web developer z zamiłowania, expert SEO od dwóch lat związany z marketingiem internetowym. Nie głosuje, inwestuje na Forex i dba o wysokie rankingi stron swoich klientów. Wszystkie artykuły autora