Zakup używanych domen – porady

Na pewno spotkałeś już kogoś, kto zajmuje się kupnem i sprzedażą domen. Dlaczego ktoś w ogóle miałby interesować się wygasłymi domenami? Odpowiedź jest prosta. Ponieważ wyszukiwanie i sprzedaż wygasłych domen to łatwa do prowadzenia i legalna działalność. Zamiast inwestować w zdobywanie nowych linków zwrotnych do stron internetowych, zawsze możesz kupić wygasłe domeny i na nich oprzeć profil linkowy. Ja sam chociażby dzisiaj widziałem na Facebooku wiele osób oferujących domeny o wysokim DA / PA, a wiele innych osób było nimi zainteresowanych. Kupowanie wygasłych domen to bez wątpienia bardzo dochodowy i łatwy biznes. Znalezione dobre domeny następnie można rozwinąć i sprzedać z zyskiem. Jeśli sprzedajesz 4-5 domen tygodniowo z małym zyskiem w wysokości 200-400 zł za domenę, możesz łatwo zarobić nawet 8000 zł miesięcznie. Więc, na co należy zwracać uwagę i w jakie domeny inwestować?

Jak można wykorzystać wygasłe domeny?

Przekierowanie 301

Przekierowanie 301 jest łatwym sposobem na przekazanie całego „soku” z linków do nowej strony internetowej lub bloga. Załóżmy, że kupiłeś nazwę domeny, która zawiera linki zwrotne od TechCrunch, Mashable, Forbes, HBC lub innych dużych witryn. Możesz po prostu 301 przekierować tę nazwę domeny na swoją stronę internetową aby poprawić jej rankingi.

Budowanie witryny z dużym wskaźnikiem DA 

Każdemu chyba się zdarzyło chociaż raz, aby zbudować zaplecze czy nawet docelową stronę pod wygasłą domeną. Przy odrobinie szczęścia można trafić na całe nisze, na przykład edukacyjną czy przemysłową. A wtedy wystarczy dodać setkę artykułów i gotowe. Bardziej ambitni mogę się pokusić o odtworzenie adresów url, a nawet zawartość, która była na podstronach. Domeny z nisz edukacyjnych są najbardziej pożądane, gdyż mają linki zwrotne z niektórych witryn edukacyjnych o wysokim autorytecie. Takie domeny zwykle szybko osiągają wysokie rankingi, co daje duże możliwości inwestycyjne lub afiliacyjne.

Private Blog Network (PBN)

To kolejna podstępna metoda oszukiwania Google. Jest to co prawda dosyć stara metoda i dzisiaj już nie przynosi takich efektów jak dawniej, ale prawdziwi eksperci SEO wciąż potrafią zrobić z niej użytek. Eksperci SEO tworzą własne blogi, aby odsyłać użytkowników do stron docelowych, najczęściej z programami afiliacyjnymi. Taka własna prywatna sieć blogów może całkiem opanować wyniki wyszukiwań i skierować dosyć pokaźny ruch na strony. Posiadanie wygasłej domeny z wysokim DA, PA i linkami zwrotnymi z dużych witryn może być tutaj niemalże jak wygraną na loterii. Generalnie nie jest to zalecana metoda ze względu na poziom zaawansowania i wymaganej wiedzy.


[pt_view id=”b519243yz5″]

Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz wygasłą domenę?

Zawsze sprawdzaj DA / PA domeny przed jej zakupem

Tysiące domen wygasają codziennie i można je sprawdzić za pomocą takich serwisów jak Moonsy, Expired Domain, PR Drop. PA (autorytet strony) i DA (autorytet domeny) to dwa bardzo ważne czynniki pozwalające znaleźć dobrej jakości domeny lub istniejące witryny. DA i PA zostały wprowadzone przez Moz i można je sprawdzić w Open Site Explorer.

Zawsze sprawdzaj czy domena ma bana na Google

Możesz znaleźć atrakcyjną domenę z wysokim PA i DA, ale może się okazać, że nikt jej nie chce, bo Google już zbanował ją w wyszukiwarkach. Sprawdź domenę za pomocą dostępnych narzędzi i upewnij się, że domena nie jest obciążoną filtrami lub nie figuruje na liście spamerskich domen.

Uwaga: jeśli trafiłeś na naprawdę dobrą domenę i chcesz zaryzykować jej nabycie, zawsze możesz zgłosić wniosek o rozpatrzenie i cofnięcie filtrów lub blokad. Google zwykle je usuwa, gdy domena ma nowego właściciela, który ma dla niej nowe zastosowanie.

Sprawdź czy domena jest wykluczona z Google AdSense

Znajdziesz setki wygasłych domen, które zostały zablokowane w programie Google AdSense. Jeśli więc planujesz zbudować witrynę pod tą domena, nie zapomnij o AdSense. W końcu po to kupujemy domeny, aby zarabiać pieniądze w Internecie, a jeśli jest już zbanowana, nie ma to większego sensu.

AdSense Sandbox Checker to takie narzędzie, które pomoże Ci to sprawdzić. Wystarczy wpisać adres URL i kliknąć Podgląd reklam. Jeśli wszystkie reklamy są wyświetlane, oznacza to, że domena jest ok.

Zweryfikuj historię domeny

Zdarza się, że niektóre domeny zostają nieopłacone, lub porzucone, a potem wykorzystywane. Co więcej, dość częstym przedsięwzięciem jest wykupywanie domen z tzw. ‘dobrą historią’ na określonych portalach (np. Aftermarket). Przed zakupem domeny, niezależnie od tego, na jakim portalu to następuje, konieczna jest weryfikacja jej historii:

  • Co się z nią działo przez lata?
  • Czy będziemy jej pierwszym właścicielem?
  • Czy wcześniej była poddana pozycjonowaniu?
  • Czy ktoś ją linkował z katalogów, blogów, for internetowych?

Informacje te są kluczowe zwłaszcza w kontekście późniejszych działań pozycjonerskich. Jeśli natrafimy na domenę, która wcześniej była np. intensywnie linkowana, to ogromnie utrudni nam to osiągnięcie wysokich wyników w pozycjach organicznych. Podstawowe informacje odnośnie historii domeny możesz wyciągnąć z takich stron, jak np.: Majestic, Archive.org, Who.is.

Sprawdź chińskie linki zwrotne

Większość wygasłych domen jest spamowanych za pomocą chińskich linków zwrotnych. Możesz to sprawdzić za pomocą aHrefs. Wystarczy wpisać nazwę domeny w eksploratorze ahrefs i przejść do sekcji linków zwrotnych. Dużą ich liczba najczęściej nie wróży nic dobrego. Warto się uważniej przyjrzeć profilowi linków i historii takiej domeny.


[pt_view id=”3ee2573hl8″]

Sebastian Szydłowski

Sebastian Szydłowski

Sebastian Szydłowski mieszka i pracuje w Irlandii, gdzie zdobył tytuł naukowy z dziedziny nauk farmaceutycznych. Web developer z zamiłowania, expert SEO od dwóch lat związany z marketingiem internetowym. Nie głosuje, inwestuje na Forex i dba o wysokie rankingi stron swoich klientów. Wszystkie artykuły autora