Jaką tapetę wybrać do małej łazienki?

Małe łazienki w klasycznych kawalerkach mogą okazać się dosyć kłopotliwe, jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie oraz dekorację. Tak, jak wszystkie pozostałe wnętrza małego mieszkania urządza się w najdrobniejszych detalach, tak i również te miejsca trzeba upiększyć, aby przebywanie w nich kojarzyło się z komfortem oraz wygodą. Powierzchnie ścian można w łazienkach wyłożyć płytkami oraz kafelkami. W zależności od tego, jakie kafelki lub płytki renomowanej firmy wybierzemy, całe przedsięwzięcie wiązać się będzie ze sporymi kosztami. Nie każdego stać na to, by kupować drogie kafelki ścienne, jeśli już wydaliśmy ostatnie oszczędności na płyty podłogowe. Na szczęście, zawsze można polegać na praktycznych środkach zastępczych, które, choć dużo tańsze, to i tak potrafią przysłużyć się efektowi wykończenia wnętrza w sposób elegancki, funkcjonalny – a co najważniejsze – pomysłowy.

Tapety łazienkowe – wytrzymałe i solidne

Wydawać by się mogło, że obecnie stosowanie tapety w łazience jest przeżytkiem i niezrozumiałą fanaberią. Współcześnie produkowane tapety łazienkowe pod względem solidności oraz jakości technicznej o wiele przewyższają swoje odpowiedniki do pokoi, które kojarzymy sprzed 15 czy 20 lat. Tapety łazienkowe swoją funkcjonalność zawdzięczają wykorzystaniu nowoczesnych materiałów ochronnych:

– powierzchnia tapety łazienkowej jest odporna na wilgoć oraz działanie pary wodnej

– pod wpływem pary wodnej czy ciepłego powietrza barwy na tapecie nie bledną nawet po bardzo długim czasie użytkowania

– silna warstwa klejąca sprawia, że tapeta idealnie utrzymuje się na ścianie, można zapomnieć o wszelkich pęcherzykach powietrza pod powierzchnią oraz nieestetycznych marszczeniach

– tapeta nie odrywa się przy powierzchni podłogowej i sufitowej, zachowując nienaganny wygląd

Tapety łazienkowe – popularne motywy

Największą popularnością wśród tapet łazienkowych cieszą się rozwiązania, gdzie zastosowano motywy luźno kojarzące się z wodą, a więc z higieną oraz codzienną pielęgnacją. Wielkim hitem wśród wielu zwolenników nowoczesnego urządzania wnętrz okazały się tapety z motywem zwiniętych i umieszczonych tuż obok siebie rzutów papieru toaletowego. Taka kompozycja tworzy niezwykle sugestywną iluzję przestrzeni i sprawia, że po wejściu do takiej łazienki czujemy się, jakbyśmy odwiedzili miejsce zupełnie odrealnione, nieco na granicy snu i jawy. Okazuje się, że wnętrze łazienki nie musi być opracowane w sposób śmiertelnie poważny. Odwiedzając mieszkania Francuzów, można zauważyć specyficzne umiłowanie do aranżowania motywów roślinnych na różnorodnych tapetach.

Do łazienkowej przestrzeni wiele słońca wnieść może tapeta w małe cytrynki, jabłka czy pomarańcze, choć na pierwszy rzut oka wielu z nas mogłoby stwierdzić, ze takie motywy prędzej zastosować można w kuchni. Do łazienek bogatych w szklane i porcelanowe wyposażenie polecić można też fototapety z motywami natury, głównie wody. Wszelkie zbliżeniowe kadry w postaci strumienia dynamicznie przepływającego strumienia, wodospadu, czy powiększonych kropel zdecydowanie pobudzą wyobraźnię, tworząc przy tym pełnię elegancji wnętrza.

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski interesuje się dziennikarstwem internetowym. Pisze regularnie dla wielu portali internetowych oraz pomaga nam w kreatywnej współpracy. Absolwent Politechniki Śląskiej. Wszystkie artykuły autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *