Sierpień – idealny czas na okulizację drzew owocowych

Jeśli w ogrodzie „zadomowiła się” młoda wiśnia, można ją zaszczepić późnym latem. Sierpień to właściwy czas na przeszczepianie ”oczek”, zwane też okulizacją. Polega ona na umieszczeniu uśpionego pączka pożądanej odmiany owoców pod korą małego drzewa. W ten sposób, nawet drogie, stare odmiany mogą być zachowane.

Drzewo owocowe o wysokich plonach dzięki szczepieniu

Gdy drzewo wiśniowe utworzy w ogrodzie przyssawkę do korzeni, można zaszczepić to młode drzewo. Sadzonka wyrosła z korzeni starszego drzewa, które znajdują się blisko powierzchni. Jest to dziki pęd, który przynosi mało apetycznych owoców lub nie przynosi ich wcale. Aby uzyskać wysoki plon smacznych wiśni i czereśni, należy zaszczepić go sprawdzoną odmianą. Pęd korzeniowy służy wtedy jako podstawa. Dzikie wiśnie i inne drzewa owocowe, które po prostu wyrosły w ogrodzie, mogą być również wykorzystywane jako podkładki i szczepione z pożądaną odmianą.

Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym dlaczego pewne potrawy lubisz bardziej, a inne mniej? Kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci.

Co jest podkładem i dlaczego jest to konieczne?

Każdy, kto kupi drzewo wiśniowe w sklepie, otrzymuje w rzeczywistości dwa drzewa w jednym: korzenie pochodzą z podkładki, drzewa owocowego, które zostało zaszczepione. Oznacza to, że reszta drzewa należy do innej odmiany niż podkładka: pień, korona i przede wszystkim owoce należą do pożądanej odmiany wiśni. Jednakże podkładka jest odpowiedzialna za to, w jaki sposób całe drzewo jest zaopatrywane w substancje odżywcze i wodę. Określa również, jak szybko i wysoko rośnie. A podkładka wpływa na jakość owoców.

Gdyby drzewo, które wyrosło z wiśni, zostało po prostu umieszczone w ziemi, nie miałoby już takich samych cech jak jego roślina macierzysta. Nie należałby on już do tej samej odmiany, ponieważ kwiat wiśni został zapylony pyłkiem innego drzewa. Dostałbyś zatem nieznaną sadzonkę – o nieznanej charakterystyce. Dlatego też drzewa owocowe nie są rozmnażane przez nasiona, lecz zazwyczaj są szczepione na sprawdzonych podkładkach. Tylko poprzez rozmnażanie poprzez szczepienie można kontrolować plon i wzrost odmian wiśni.


[pt_view id=”4ad30ac1ir”]

Szczepienie przez okulizację: krok po kroku

Dla udoskonalenia wzroku najlepiej jest użyć noża do przeszczepiania. Do połączenia oczek potrzebna jest również taśma wykończeniowa. Upewnij się, że pracujesz czysto i wykonujesz gładkie cięcia, aby zapewnić udane okorowanie.

1. Użyj noża do przeszczepiania, aby odciąć uśpiony pączek z otaczającą korą i szypułką liściową od zrazu, gałęzi pożądanej odmiany owoców. Możesz usunąć liść nad samym pączkiem, ale powinieneś zostawić łodygę. To oczko do przeszczepu musi być odcięte tak cienko, jak to tylko możliwe. Jeśli to możliwe, nie należy dotykać cięcia palcami. Lepiej trzymać oko do przeszczepu za łodygę liści.

2. Ostrożnie zetnij korę młodego drzewa, które służy jako podstawa, na gładkiej powierzchni nożem pączkującym: raz w poprzek i raz wzdłuż, tak aby wykonać małe nacięcie w kształcie litery T. Cięcie w poprzek kierunku wzrostu powinno mieć długość od dwóch do trzech centymetrów, a cięcie wzdłużne w korze od trzech do czterech centymetrów.

3. Ostrożnie zagnij korę i warstwę łykową podkładu za pomocą zmywacza do kory noża do pączkowania w miejscu cięcia w kształcie litery T Teraz wepchnij oko do tej kieszeni między korą a kalusem od góry.

4. Delikatnie wciśnij oczko w szczelinę w dół urządzeniem do usuwania kory. Jeżeli kora wystaje z oka powyżej nacięcia, jest ona po prostu odcięta na wysokości przekroju poprzecznego.

5. Użyj zwykłej taśmy samoprzylepnej lub izolacyjnej, ale połączenie było trwałe. Włożony pączek jest po prostu owinięty w niego.

6. Uprawa trwa około 6 tygodni. Po brązowym przebarwieniu łodygi nad okiem widać, czy zrąb wiązał się z dziką podkładką. Pół roku później szczepienie to powinno wyglądaj jak naturalne połączenie podstawy gałązki z pniem.

7. W lutym podkładka powinna być odcięta odcięta tuż nad wyrośniętym oczkiem. To zachęci pączek zrazu do kiełkowania na wiosnę. Użyj do tego czystej i ostrej piły.

8. Odciętą gałąź posmaruj pastą ogrodniczą. Pasta ta zapobiega wnikaniu wilgoci i szkodników do wnętrza drewna. Rana lepiej się goi.

Nie tylko dzikie drzewa owocowe mogą być szczepione dzięki metodzie okulizacji. Jeśli masz wiśnię, jabłko lub śliwkę, które upodobałeś sobie, możesz zachować tę odmianę dzięki przeszczepowi ocznemu.


[pt_view id=”9834d66hn2″]

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski interesuje się dziennikarstwem internetowym. Pisze regularnie dla wielu portali internetowych oraz pomaga nam w kreatywnej współpracy. Absolwent Politechniki Śląskiej. Wszystkie artykuły autora