Prowadzenie sprawy spadkowej

Jak wygląda i ile kosztuje prowadzenie sprawy spadkowej przez adwokata?

Walka o spadek to bardzo często trudna i skomplikowana sprawa. Jeśli zwaśnione strony zwracają się do sądu w sprawie spadkowej, to znaczy, że można się spodziewać wieloletniej sprawy. Dlatego warto jest w takiej sprawie zatrudnić prawnika, który pomoże w całej skomplikowanej procedurze. Jak to wygląda i ile kosztuje?

Co robi prawnik w sprawie spadkowej?

Prawnik może naprawdę pomóc w skomplikowanej sprawie spadkowej. Na początku wybrany przez nas prawnik ustali stan faktyczny oraz prawny sprawy, tj. zbierze wszelkie fakty składające się na sprawę i ustalić jakie roszczenia prawne i przepisy prawne wchodzą w grę. Wnioskodawca musi się więc przygotować na serię pytań od prawnika spadkowego oraz postarać się o zgromadzenie i przedstawienie mu wszystkich dokumentów.

Jednym z trudniejszych etapów jest ustalenie oraz rozdysponowanie masy spadkowej, co wymaga między innymi ustalenie spadkobierców. Jeśli spadkobiercy uznają, że trzeba spotkać się przed sądem, to wtedy będzie reprezentował nas wybrany prawnik. Olsztyn i inne większe miasta to miejsca, w których bardzo łatwo jest znaleźć takich prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Jednak należy pamiętać, aby najpierw poznać opinie o nich.

Ile kosztuje prowadzenie sprawy spadkowej przez adwokata?

Nie ma jednej wyceny prowadzenia sprawy spadkowej. Na to składa się wiele czynników: stopień skomplikowania sprawy, długość prowadzonego postępowania spadkowego, ilość kwestii wymagającej faktycznego i prawnego ustalenia i wiele innych. Również kwota spadku ma tutaj znacznie – niekiedy wynagrodzenie prawnika to po prostu procent wygranej kwoty.

Nie wolno zapominać, że nawet jeśli przegramy sprawę o spadek, to polskie prawo i tak nakazuje zapłacenia prawnikowi za wykonaną usługę. Warto pamiętać, że adwokat poświęca na naszą sprawę dużo czasu i wysiłku, dlatego za to należy mu się wynagrodzenie. 

Sebastian Szydłowski

Sebastian Szydłowski

Sebastian Szydłowski mieszka i pracuje w Irlandii, gdzie zdobył tytuł naukowy z dziedziny nauk farmaceutycznych. Web developer z zamiłowania, expert SEO od dwóch lat związany z marketingiem internetowym. Nie głosuje, inwestuje na Forex i dba o wysokie rankingi stron swoich klientów. Wszystkie artykuły autora