Efektywna praca zdalna – jak efektywnie pracować z domu?

Masz pracę zdalną? Dajemy Ci osiem wskazówek, które pozwolą Ci pracować efektywniej!

Praca zdalna ma swoje wady i zalety. Trzeba pamiętać jednak, że nie każda osoba sprawdzi się w tego typu pracy. Aby móc pracować zdalnie trzeba posiadać pewne predyspozycje, bowiem praca wykonywana w domu wymaga znacznie więcej uwagi, aniżeli ta wykonywana w biurze. Jeżeli nie jesteś osobą sumienną ale nie możesz w stu procentach skupić się na swojej pracy? Wprowadź do swojego życia kilka zasad, które pomogą Ci lepiej zorganizować swoją pracę i zarządzać czasem.

Zachowuj się tak, jakbyś szedł do pracy biurowej

Oczywiście nie mówimy tutaj o ubraniu garnituru, czy też dobraniu świetnie wypastowanego obuwia, a po prostu o wykonywaniu standardowych czynności, które zawsze towarzyszyły ci przy wychodzeniu do pracy biurowej. Wypij poranną kawę, zjedz porządne śniadanie i rozpocznij pracę o tej samej godzinie, co inni pracownicy biurowi.

Przygotuj swoje stanowisko pracy

Pracując w domu, powinieneś mieć wyznaczone swoje miejsce pracy, w którym będziesz czuł się swobodnie i w którym w ciszy i w spokoju będziesz mógł wykonywać swoje obowiązki. Pamiętaj o tym, by odsunąć od siebie wszystkie rzeczy, które mogłyby Ciebie rozpraszać – mowa tutaj chociażby o włączonym w tle telewizorze.

Zapisuj wszystkie istotne informacje

Jeżeli pracujesz zdalnie, musisz pamiętać o wszystkich zadaniach, które danego dnia masz do wykonania. W tym celu prowadź kalendarz, w którym będziesz sobie wszystko zapisywał. Wyznacz godziny pracy i staraj się ich przestrzegać. Praca z domu nie oznacza, że musisz być dostępny przy komputerze 24 godziny na dobę.

Korzystaj z nowych technologii

Nowe technologie sprawiają, że większość spraw możesz załatwiać bez bezpośredniego kontaktu z danymi instytucjami. Przed rozpoczęciem pracy zdalnej warto zatem porozmawiać z działem IT, by ten zainstalował na Twoim komputerze wszystkie niezbędne programy i dostępy. Pamiętaj również o niezbędnym sprzęcie do pracy zdalnej – mowa tutaj chociażby o drukarce, zastępczej ładowarce, czy też o bezprzewodowym internecie.

Bądź szefem dla samego siebie

Unikaj bezsensownego przeglądania stron WWW, czy też nieustannego scrollowania tablicy na Facebooku. Przez to stracisz tylko niezbędny czas, którego przecież za dużo nie masz. W biurze powstrzymuje Cię od tego widok pracodawcy siedzącego nieopodal – w domu z kolei to właśnie Ty musisz być sam dla siebie szefem.

Kontaktuj się z resztą zespołu

Podczas pracy zdalnej musisz pamiętać o kontakcie z pozostałymi pracownikami firmy. Pozostań z nimi w stałym kontaktu mailowym, czy też telefonicznym. Bądź poinformowany o tym, co się dzieje w firmie.

Nie zajmuj się sprawami prywatnymi w czasie pracy

Załatwianie prywatnych spraw w godzinach pracy nie jest zbyt profesjonalne. Ponadto bardzo często potrafi wybić z rytmu pracy, co odbija się na efektach współpracy. Wszystkie ważne sprawy prywatne załatwiaj np. podczas przerwy na lunch. Poinformuj również domowników o zasadach swojej pracy, bowiem to, że w danym dniu pracujesz w domu, nie oznacza, że masz dzień wolnego i możesz być na każde ich skinienie.

Urozmaicaj swoje miejsce pracy

Praca w domu ma swoje wady i zalety. W dłuższej perspektywie osoba pracująca zdalnie może czuć się jednak odizolowana od społeczeństwa. W związku z tym, staraj się czasami odwiedzić biuro swojej firmy lub chociażby wybierz się z laptopem do kawiarni, gdzie spotkasz więcej ludzi pracujących w ten sam sposób jak Ty.

application screenshot

Aplikacje do zarządzania finansami

W jaki sposób oprogramowanie do finansów osobistych pomaga lepiej wykorzystać Twoje pieniądze?


google analytics

„Not provided” w wynikach zapytań – Google Analytics

Wiedza o słowach kluczowych, których używają internauci przechodzący na Twoją stronę internetową, jest bardzo cenna dla rozwoju biznesu.

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski jest magistrem studiów dziennikarskich. Prywatnie interesuje się prawem i szeroko pojętym marketingiem. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobry film lub zjeść coś dobrego.