Zabezpieczenia dla kierowców w czasie epidemii koronawirusa

Podczas epidemii koronawirusa większość osób stara się unikać komunikacji miejskiej, przez co chętniej siada do swoich samochodów. Ludzie kierują się tą myślą po to, by uniknąć miejsc, w których napotkaliby się ze skupiskami ludzi. Samochód to obecnie najbezpieczniejszy środek transportu, jednak nie zwalnia nas to z obowiązku pamiętania o kilku podstawowych zasadach.

W samochodzie mogą czaić się na nas różne wirusy i bakterie. Możemy je spotkać między innymi na klamkach, stąd też warto wyposażyć się w płyn do odkażania dłoni, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko możliwości zarażenia się koronawirusem. Elementów w naszym samochodzie, które często dotykamy podczas jazdy jest jednak zdecydowanie więcej. Mowa tutaj między innymi o kierunkowskazach, radiu, regulatorze siedzeń, schowku, czy też tapicerce. Przygotowaliśmy dla Was kilka zasad, które warto stosować podczas epidemii koronawirusa, dbając tym samym o swój samochód.

[pt_view id=”ca7ab64m1b”]

1. Zachowaj bezpieczeństwo na stacji

Na stacjach benzynowych codziennie pojawia się mnóstwo kierowców. Pamiętaj, że każdy z nich ma różne zarazki, w związku z czym załóż rękawiczki, zanim sięgniesz po pistolet dystrybutora benzyny. Pistolet codziennie dotyka mnóstwo kierowców i w czasach, jakie obecnie panują, musimy pamiętać o higienie naszych dłoni. Do swojego baku wlej najlepiej jak najwięcej litrów benzyny, tudzież gazu, bowiem po co zwiększać ryzyko, co chwilę podjeżdżając tankować na stację, skoro możemy zabezpieczyć się, zapełniając swój bak do pełna? Podczas płacenia użyj najlepiej karty zbliżeniowej, aby unikać kontaktu z przechodzącą z rąk do rąk gotówką.

Będąc na stacji, należy zachować odpowiedni odstęp od pracowników i zapłacić kartą zbliżeniową lub telefonem komórkowym. Po wszystkim trzeba dokładnie umyć ręce lub zdezynfekować je specjalnym środkiem do odkażania skóry, który warto mieć zawsze ze sobą w samochodzie.

2. Nie podróżuj z uszkodzoną klimatyzacją

Większość kierowców bardzo często bagatelizuje sprawność klimatyzacji i filtra kabinowego. Według mechaników, nieco ponad połowa polskich samochodów porusza się po drogach z usterkami układu klimatyzacyjnego. Zabrudzony filtr, czy też nieczyszczona klimatyzacja może spowodować spore uszczerbki na naszym zdrowiu.

Głównym zadaniem filtra kabinowego jest wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza i filtrowanie go zanim trafi do płuc kierowcy i jego pasażerów. Zapchany i zaniedbany filtr gromadzi zanieczyszczenia, które są wdychane później w znacznie większych ilościach, niż zazwyczaj. W ten sposób nie zarazimy się co prawda koronawirusem, ale występuje spore zagrożenie dla naszych płuc oraz układu oddechowego.

[pt_view id=”5dcb178pfw”]

Do dezynfekcji swojego samochodu najlepiej użyć środków zawierających co najmniej 70 procent roztworu alkoholu izopropylowego oraz ściereczki z mikrofibry. Pamiętajmy, aby podczas czyszczenia tapicerki zachować dodatkową ostrożność, bowiem zbyt intensywne czyszczenie może spowodować odbarwienie materiału. Po zdezynfekowaniu samochodu, należy go koniecznie przewietrzyć.

3. Płaćmy kartą na autostradach i stacjach

Unikanie płatności gotówkowych pomoże nam ograniczyć kontakt z potencjalnym wirusem na monetach i banknotach. W obliczu pandemii większość administratorów autostrad zadecydowało o wyłączeniu czasowym na bramkach guzików z możliwością pobierania biletu. Najlepiej jednak korzystać aktualnie z systemów, które pozwalają kierowcom opłacać przejazdy online.

4. Zachowajmy bezpieczeństwo w warsztatach

Podczas częstszego wykorzystywania jako środku transportu swojego samochodu, musimy liczyć się z koniecznością częstszych napraw. Warsztaty samochodowe nie zawsze są od razu przystosowane do nowej rzeczywistości. Podczas pandemii warto, by pracownicy i właściciele zadbali o procedury bezpieczeństwa związane z higieną swojego miejsca pracy, myciem oraz dezynfekcji. Warsztaty warto również poprosić o wstępną wycenę naprawy online.


[pt_view id=”616645cjc4″]

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski jest magistrem studiów dziennikarskich. Prywatnie interesuje się prawem i szeroko pojętym marketingiem. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobry film lub zjeść coś dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *