Siedem zasad odpowiedzialnego kierowcy

Jak postępować na drogach?

Z roku na rok na polskich drogach spotykamy coraz więcej kobiet „za kierownicą”. Wszystko wskazuje na to, że przez najbliższe lata trend ten będzie dalej się utrzymywał. W związku z tym warto odnotować siedem żelaznych zasad, które powinien przestrzegać na drodze (jak i poza nią) każdy z kierowców, niezależnie od płci.

1. Pamiętaj o datach

Każdy kierowca powinien przez cały rok pamiętać o kilku datach, zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Mowa tutaj m.in. o dacie wykonania przeglądu, kiedy to zostaje sprawdzony stan techniczny pojazdu. Podczas takiego badania mechanik sprawdza nadwozie, reflektory, stan karoserii, zawieszenia, czy też hamulców. Daty przeglądów są zamieszczone na drugiej stronie każdego dowodu rejestracyjnego. Pamiętaj, że bez ważnego przeglądu, nie możesz poruszać się po drodze!

2. Nie przekraczaj liczby punktów karnych!

Jeżeli posiadasz prawo jazdy od ponad roku, możesz mieć na swoim koncie maksymalnie 24 punkty karne. Jeśli uprawnienia do prowadzenia pojazdów posiadasz przez mniejszy okres czasu, aniżeli dwanaście miesięcy, to przysługuje Ci możliwość posiadania maksymalnie 20 punktów karnych. Jeżeli nie pamiętasz dokładnego stanu liczby swoich punktów karnych, możesz te dane sprawdzić na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

3. Nie panikuj po stłuczce!

Kodeks Ruchu Drogowego jasno określa w swoich przepisach, że nie każda stłuczka z innym autem jest wypadkiem. „Wypadek to zdarzenie, które miało miejsce w ruchu lądowym i spowodowane było nieumyślnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała, lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”. Jeżeli uszkodziłeś komuś zderzak, czy też zarysowałeś karoserie, nie musisz się martwić, że pójdziesz za to do więzienia. W przypadku stłuczki nie panikuj, tylko postaraj się zachowaj trzeźwość umysłu i upewnij się, czy na pewno zdarzenie, którego byłeś uczestnikiem, kwalifikuje się do miana wypadku.

4. Staraj się oszczędzać!

Jeśli masz auto z silnikiem Diesla rozważnie operuj swoją dźwignią zmiany biegów, by obroty mieściły się w przedziale 2-3 tyś obrotów na minutę. Jeżeli posiadasz auto z silnikiem benzynowym staraj się utrzymywać 2,5 – 3,5 tyś obr./min. Unikaj gwałtowanych przyśpieszeń i nagłych hamowań. Dzięki stosowaniu się do tych porad, zaoszczędzisz nawet 20% swojego paliwa.

5. Trzymaj trójkąt w bagażniku

Każdy kierowca ma obowiązek wozić trójkąt ostrzegawczy w bagażniku. Brak tego przyrządu może skutkować otrzymaniem mandatu. Trójkąt powinieneś wystawić np. wtedy gdy zatrzymujesz się na pasie awaryjnym autostrady lub drogi ekspresowej, a jego odległość od pojazdu powinna wynosić 100 metrów. Pamiętaj, by zawsze po wystawieniu trójkątu na drogę, włączyć w swoim aucie światła awaryjne!

6. Sprawdzaj regularnie stan ogumienia!

Stan opon samochodu ma duży wpływ na bezpieczeństwo i zużycie paliwa. Ich stan możemy sprawdzić zarówno sami, jak i w zakładzie wulkanizacyjnym. Minimalna głębokość bieżnika powinna wynosić 1,6mm, natomiast w przypadku opon letnich należy je zmienić, gdy bieżnik ma głębokość 3 milimetrów.

7. Ustępuj innym, nawet gdy racja jest po Twojej stronie

Często na drodze spotykamy się z sytuacjami, gdy inni kierowcy łamią prawo i starają się wymusić na nas pierwszeństwo. Co wolicie zrobić w takiej sytuacji? Przepuścić takiego delikwenta, trochę poprzeklinać na niego pod nosem, czy stosować się do zasad ruchu drogowego i wjechać wprost w nadjeżdżające nas auto? Dbaj o bezpieczeństwo i swój samochód, a nie tylko o własną dumę i w takich przypadkach zrób wszystko, by nie doprowadzić do kolizji, mimo że wina leży po stronie innego kierowcy.

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski jest magistrem studiów dziennikarskich. Prywatnie interesuje się prawem i szeroko pojętym marketingiem. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobry film lub zjeść coś dobrego.