8 zasad, których warto przestrzegać przy zakupie nowego samochodu

Często spotykamy się z osobami, które twierdzą, że doskonale znają się na samochodach i podczas oględzin potencjalnego nowego auta, nic nie umknie ich uwadze. Bardzo często jednak handlarze są od takich osób o wiele bardziej sprytniejsi, co bardzo często przynosi opłakane skutki w przyszłości.

„Kupiłem już tyle samochodów, że nikt mnie w konia nie zrobi! A jak będzie trzeba, to zabiorę na oględziny mojego szwagra, który na autach się zna jak nikt inny. Weźmie miernik lakieru i nikt nas nie oszuka!” – ile razy tego typu historie słyszałem z ust moich znajomych. Później jednak rzeczywistość była zgoła odmienna, co często okazywało się już przy powrocie do domu swoim nowym, wymarzonym samochodem.

Zakup auta na rynku wtórnym nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak często tego typu transakcjom towarzyszą spore emocje, które nigdy nie są dobrym doradcą. Nasza lista porad powinna chociaż w niewielkim stopniu zmniejszyć ryzyko związane z zakupem samochodu.

1. Kupuj auta spełniające Twoje potrzeby

Przed zakupem auta warto byś określił swoje oczekiwania, wobec swojego potencjalnego, nowego pojazdu. Jeśli jesteś singlem lub kawalerem, idealnym autem może być dla Ciebie np. kabriolet lub copue. Jeśli jednak masz już swoją rodzinę, to małe i ciasne auto nie będzie zbyt praktycznym pomysłem. W przypadku, gdy masz w planach dużo jeździć po mieście, lepszym wyborem będzie auto na gaz, aniżeli z silnikiem diesel.

Staraj się zawsze brać pod uwagę indywidualne cechy każdego modelu. Sprawdź bagażnik, zobacz, jak Twoje dzieci odnajdują się na tylnej kanapie, czy też zastanów się po prostu, czy podnoszący koszty eksploatacji napęd 4×4 jest totalnie niezbędny.

2. Sprawdź, czy nie brakuje dokumentów, czy też danych sprzedającego

Weryfikacja nowego samochodu, jak i osoby, która nam go chce sprzedać, to absolutna konieczność. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do auta, zweryfikuj jego pochodzenie. Sprawdź też, czy numer VIN nie znajduje się w bazie skradzionych samochodów. Jeśli chodzi o weryfikację sprzedającego, to z tym może być nieco trudniej, jednak zawsze warto poszukać na jego temat jakichkolwiek wiadomości w internecie. W przypadku robienia zakupów w komisie, sprawa będzie o wiele łatwiejsza, bowiem każdy z nich posiada sporo recenzji w wyszukiwarce Google i bez problemu będziemy mogli na tej podstawie, wyrobić swoją własną opinię na temat danego zakładu.

Przy podpisywaniu umowy sprawdź, czy dane sprzedającego zgadzają się z tymi zawartymi na jego dowodzie osobistym. Dopilnuj także, aby sprzedawca przekazał Ci wszystkie niezbędne papiery, takie jak dowód rejestracyjny, blankiet OC, czy też kartę pojazdu.

3. Dopilnuj wszystkich formalności po dokonaniu zakupu

Pamiętaj, by w ciągu 14 dni od daty widniejącej na umowie złożyć w urzędzie skarbowym druk PCC-3. Nie zapomnij także o uiszczeniu 2 procent podatku od czynności cywilnoprawnych.

4. Nie skupiaj się jedynie na przebiegu

Wielu klientów skupia się na tym, aby jego nowy samochód nie miał zbyt dużego przebiegu. Nieuczciwi handlarze często dopasowują przebieg swoich samochodów do sytuacji na rynku. Pamiętajmy jednak, byśmy sprawdzili przede wszystkim stan techniczny pojazdu oraz kondycję kluczowych podzespołów. Jeśli znajdziemy auto ze sporym przebiegiem, ale zadbane i regularnie serwisowane, nie powinniśmy zbyt długo się zastanawiać nad jego zakupem, mimo sporej liczby przebytych kilometrów w przeszłości.

5. Weź ze sobą fachowca na oględziny

Jeśli Twoja wiedza na temat samochodów nie jest zbyt duża, koniecznie na wizytę z handlarzem zabierz ze sobą znajomego mechanika. Jeśli w gronie swoich znajomych nie masz nikogo takiego, ustal ze sprzedawcą, że w czasie oględzin pojedziecie razem do stacji kontroli pojazdów.

6. Nie lekceważ usterek i przeprowadź jazdę próbną

O ile jesteś w stanie, weź ze sobą miernik grubości lakieru oraz poproś sprzedającego, aby ten wstawił auto na podnośnik. Oprócz tego nie zapomnij o przeprowadzeniu jazdy próbnej, która jest absolutną koniecznością. Sprawdź również stan opon oraz hamulców. Nie lekceważ błahych usterek, by później się nie okazało, że będziesz musiał zainwestować w swój samochód drugie tyle, za ile go kupiłeś.

7. Nie wpisuj zaniżonej kwoty do umowy

„Wpiszemy może trochę niższą cenę sprzedaży do umowy? Bo tak to mało zarobię, no i też ciężko mi bez tego zejść z ceny”. Ile razy takie lub podobne tłumaczenia słyszeliście od handlarzy? No właśnie. Ten drobny szantaż może mieć spory wpływ w przypadku wykrycia ukrytych wad w nowym samochodzie. Jeśli złożymy sprawę do sądu, to wówczas sąd uzna roszczenie tylko i wyłącznie do kwoty widocznej na umowie, przez co będziemy najzwyczajniej w świecie stratni.

8. Nie kupuj za ostatnie pieniądze

Często przy zakupie samochodu używanego, na początku musimy w nim naprawić jakieś części. Mowa tutaj chociażby o wymianie oleju i filitrów, a często też hamulcy, czy też opon. Z tego względu, nie wydawaj całego budżetu tylko i wyłącznie na zakup samochodu. Pamiętaj, że przy używanym aucie zawsze trzeba na początku dodatkowo trochę zainwestować, czego musisz być świadomy zarówno Ty, jak i Twój budżet.

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski jest magistrem studiów dziennikarskich. Prywatnie interesuje się prawem i szeroko pojętym marketingiem. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobry film lub zjeść coś dobrego.