Jak odpowiednio dbać o akumulator?

Większość kierowców przypomina sobie o swoim akumulatorze przeważnie wtedy, gdy nie może uruchomić auta po mroźnej nocy. Prawidłowo użytkowany akumulator spokojnie powinien wystarczyć nam na co najmniej kilka lat bezproblemowej eksploatacji. Jak odpowiednio dbać o swoje akumulatory?

Po chłodnej nocy, kiedy auta nie da się otworzyć lub silnik nie chce zapalić, często jedynym wyjściem okazuje się być wymiana zaniedbanego akumulatora. Standardowe, zadbane akumulatory wystarczają zwykle na sześć czy siedem lat normalnego użytkowania. Wszystko zależy jednak od częstotliwości używania swoich samochodów. Jeśli jeździmy swoim autem sporadycznie i na krótkich dystansach, akumulator często może nie dotrwać nawet do końca dwuletniej gwarancji.

W przypadku samochodów często wykorzystywanych, najczęściej na długich trasach, bateria potrafi trzymać nawet ponad 10 lat. Poniżej przedstawiamy rady, co do tego, jak obchodzić się ze swoim akumulatorem, aby ten był w stanie posłużyć nam jak najdłużej.

1. Jeśli jeździsz rzadko, często doładowuj baterię

W nowych samochodach mamy do czynienia ze sporą liczbą odbiorników elektrycznych, które na krótkich czasach za pomocą alternatora nie nadążają z doładowywaniem akumulatora. Jeśli ciągle będziesz wybierał się tylko na krótkie trasy to bateria będzie niedoładowana, przez co może dojść do zasiarczenia jej płyt. To spowoduje spadek wydajności ogniw i będzie miało duży wpływ na przyśpieszone starzenie się akumulatora.

Kiedy zatem warto doładowywać akumulator? Wtedy, kiedy jego napięcie spada poniżej 12,5 wolta. Gdy auto stoi nieużywane przez długi okres czasu, zainwestuj w ładowarkę z funkcją ładowania podtrzymującego. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o stan swojej baterii.

2. Powoli ładuj akumulator

Prąd ładowania nie powinien być wyższy niż 1/10 pojemności akumulatora. Jeśli masz do wyboru ładowarkę z opcją szybkiego lub wolnego ładowania, bez wahania wybieraj drugą z wyżej wymienionych opcji!

3. Unikaj głębokiego rozładowania

Każdy akumulator, nawet ten całkiem nowy, po całkowitym rozładowaniu może okazać się nieodwracalnie uszkodzony. Czasami bardzo rozładowany akumulator udaje się uratować dzięki podłączeniu go do dobrego prostownika z funkcją odsiarczania, jednak zdarza się to bardzo rzadko. UWAGA! Pamiętaj, że jeśli bateria rozładuje się na mrozie, elektrolit w niej zawarty może zamarznąć i rozerwać Ci obudowę!

4. Dbaj o czystość

Warstwa brudu na obudowie akumulatora często sprawia, że dochodzi do przyśpieszonego rozładowywania baterii na skutek występowania prądów pełzających. Klemy i bieguny należy czyścić drobnoziarnistym papierem ściernym oraz zabezpieczać je wazeliną techniczną. Warto na bieżąco kontrolować stan czynności swojego akumulatora!

5. Pozbądź się „podkradaczy” prądu

Jeżeli czasami  mamy wrażenie, że zbyt szybko ubywa nam na postoju prądu w naszym pojeździe, warto zorientować się, czy nie pobierają go inne akcesoria zamontowane w aucie, takie jak chociażby niefabryczne radia.

6. Jak dbać o akumulator podczas zimy?

Zimą powinniśmy przede wszystkim unikać używania dużej ilości prądu, zwłaszcza podczas krótkich tras. Powinniśmy zrezygnować z radia, funkcji podgrzewania foteli, czy też odmrażania tylnej szyby. Podczas krótkiej trasy akumulator nie zdąży się bowiem naładować do pełna, przez co nie zdoła uzupełnić braków, jakie powstaną w wyniku długotrwałego przebywania w niskich temperaturach. Przed uruchomieniem pojazdu należy się upewnić, czy mamy wyłączone światła, czy też radio, co może spowodować, że stracimy zbyt dużą ilość prądu przy rozruchu. Warto również pamiętać, by zimą nie unikać dłuższych tras. Każda, nawet kilkunastokilometrowa wycieczka jest w stanie pomóc akumulatorowi w lepszej regeneracji.

7. Dbaj o alternator

Źle działający regulator napięcia lub słaby alternator w bardzo szybki sposób mogą zniszczyć akumulator. Pamiętaj, że baterii tak samo jak niedoładowanie, szkodzi przeładowanie (następuje kiedy napięcie zwraca powyżej 14,4 wolta).

Podsumowanie

Akumulatorami jest jak kobieta – nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchnie. Zazwyczaj jednak padają zgodnie z prawami Murphy’ego, czyli wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne. Jeśli dbasz jednak o swój akumulator, możesz być spokojny, że posłuży Ci przez co najmniej osiem lat.

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski jest magistrem studiów dziennikarskich. Prywatnie interesuje się prawem i szeroko pojętym marketingiem. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobry film lub zjeść coś dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *