Jak dobrze i bezpiecznie poruszać się na drodze?

Poradnik dla młodych kierowców!

Młodzi kierowcy tuż po otrzymaniu prawa jazdy bardzo często chcą zaimponować starszym kolegom brawurową i odważną jazdą. Bardzo często prowadzi ona do wielu wypadków oraz kolizji, których można bez problemu uniknąć, zachowując pewną dozę ostrożności. W dzisiejszym artykule przedstawiam kilka porad dla młodych kierowców, które z pewnością przydadzą się im podczas codziennego poruszania się po drogach.

1. Wybierz dobrą szkołę jazdy

Nie szukaj najtańszych ofert na rynku, tylko wybierz najlepszą możliwą szkołę w swoim regionie. Dobry instruktor nie tylko nauczy Cię teoretycznych zagadnień związanych z kodeksem ruchu drogowego, ale przede wszystkim przygotuje Cię do bezpiecznego i sprawnego poruszania się po drogach.

2. Nie denerwuj się za kierownicą

Największym błędem, jaki możesz popełnić jest prowadzenie samochodu, będąc zdenerwowanym. Zdenerwowani kierowcy statystycznie popełniają najwięcej błędów. Wsiadając za kierownicę musisz być wyspany i wypoczęty. Brzmi to jak truizm, jednak gdy będziesz zmęczony, tudzież niewyspany, łatwiej Ci będzie o popełnienie prostych błędów.

3. Sprawdź lusterka i stan techniczny pojazdu

Zapewnij sobie dobrą widoczność, ustawiając odpowiednio lusterka. Pamiętaj o włączeniu świateł i sprawdzeniu ciśnienia w oponach i ilości płynu do spryskiwaczy. Przed włączeniem się do ruchu załóż pasy, włącz silnik, opuść ręczny i wrzuć odpowiedni bieg

4. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Staraj się myśleć za innych kierowców, co pozwoli Ci unikać niebezpieczeństwa na drodze. Skup się na drodze, a nie rozpraszaj się kombinowaniem w ustawieniach radia, czy też telefonem.

5. Ćwicz niezależnie od warunków atmosferycznych

Nie unikaj jazdy w trudniejszych warunkach, bo pewnego dnia tak czy siak będziesz musiał się z nimi zmierzyć. Pod okiem instruktora łatwo przejdziesz etapy jazdy zarówno w deszczu, po zmroku, jak i na śliskiej nawierzchni.

6. Sygnalizuj swoje manewry

Inni uczestnicy nie mają z Tobą kontaktu telepatycznego i jeśli nie zasygnalizujesz kierunkowskazem skrętu w lewo, lub w prawo, może dojść do kolizji. Sygnalizuj swoje manewry odpowiednio wcześniej, by nie zaskoczyć nikogo na drodze.

7. Uważaj na motocykle i rowery

Na YouTube dostępnych jest sporo zagranicznych i krajowych kampanii społecznych, które dotyczą problemu nie zauważania motocykli przez kierowców. Motocykle często mogą pojawiać się znikąd. Staraj się nie jeździć zbyt blisko nic, bowiem w przypadku hamowania awaryjnego, motocykl się zatrzyma, a Ty na niego po prostu wjedziesz.

7. Nie próbuj oszukać praw fizyki

Jeżeli wchodzisz w zakręt jadąc 70 km/h bez pasażerów, to ten sam manewr wraz z czterema pasażerami wracającymi z imprezy, niekoniecznie musi się powieść. Pamiętaj, że Twój samochód nagle nie zatrzyma się w miejscu i musi przejść określony czas hamowania.

Oprócz wyżej wspomnianych porad, warto również zastosować się do kilku innych podstawowych wskazówek, które mogą Ci się przydać:

1. Pamiętaj, że sprzęgło podczas zapalania powinno być wciśnięte.

2. Przepuszczaj innych, ale nie na siłę

3. Kiedy zostawisz samochód na pochyłym terenie, wrzuć bieg, byś nie miał problemów przy ponownym ruszaniu.

4. Nie słuchaj za głośno radia, by muzyka nie odrywała za bardzo Twojej uwagi od drogi.

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski jest magistrem studiów dziennikarskich. Prywatnie interesuje się prawem i szeroko pojętym marketingiem. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobry film lub zjeść coś dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *