Skąd czerpać wiedzę o finansach?

Czy w dzisiejszym świecie potrzebna jest wiedza finansowa? Czy warto inwestować w edukację finansową? Żyjemy w systemie finansowym i każdy powinien znać i rozumieć jego podstawowe zasady oraz charakterystykę pieniądza. Gdy mowa o finansach, większość ludzi myśli tylko w kategoriach swojej pensji, swoich długów, ile im brakuje i co by chcieli mieć albo kupić za wygrana na loterii. Finanse natomiast obejmują o wiele szerszy krąg – księgowość, ubezpieczenia, kredyty i pożyczki, rozliczenia podatkowe, inwestycje, oszczędności i handel na giełdzie. Tym samym właśnie udzieliłem pierwszej lekcji na temat finansów.

Wiedza na wyciągnięcie ręki

Wiedzę finansową można zdobyć samemu, jeżeli się tylko chce. Druga sprawa jest taka, że edukacja trwa cały czas. Dlatego trzeba pamiętać o możliwych konsekwencjach naszych pomyłek czy niedopatrzeń. A te najczęściej dotyczą fiskusa, wypełniania PIT-ów i płacenia podatków. Przykłady można mnożyć: kredyty walutowe, źle zainwestowane pieniądze, zaciąganie kredytów na niekorzystnych warunkach z wysokim oprocentowaniem, a przez to wpadanie w pętle zadłużenia.


[pt_view id=”616645cjc4″]

Jak uniknąć konsekwencji złych decyzji finansowych?

Jak odnaleźć się w tych wszystkich zawiłościach? Odpowiedź może być tylko jedna – zdobywać wiedzę finansową. Jaki jest najlepszy sposób pogłębiania wiedzy finansowej? Można zacząć od czytania blogów i portali poświęconych finansom. Wielu pasjonatów tej tematyki prowadzi swoje autorskie kanały lub udziela się na tematycznych forach i tłumaczy w bardzo przystępny sposób finansowe zawiłości.

Gdy to nie wystarcza, można sięgnąć po książki i artykuły prasy specjalistycznej poświęconej finansom. Wybór literatury, jak zawsze, jest ogromny. W sieci znajdziemy recenzje i rankingi najlepszych pozycji, warto się nimi sugerować przy wyborze lektury. Oprócz periodyków poświęconych finansom każda prasa codzienna posiada dodatek finansowy, który warto przejrzeć, chociażby w poszukiwaniu nowych pojęć.

Jeśli mamy taką okazje, to warto porozmawiać z doradcami finansowymi, kredytowymi lub ubezpieczeniowymi. Pamiętajmy jednak, że każdy z nich ma do wykonania plan sprzedażowy więc będzie nam pięknie opowiadał o kredytach i inwestycjach, które sam sprzedaje. Każdą informację uzyskaną od takiego doradcy dobrze jest zweryfikować w innych źródłach i poprosić o symulacje kosztów danego produktu. Jeśli to nie będzie rozmowa informacja lub edukacyjna, wtedy należy się do takiego spotkania przygotować, oczekiwać próby wpłynięcia na nasze decyzje to i przede wszystkim – zadawać pytania.


[pt_view id=”d8deb50fbg”]

Udział w szkoleniach, warsztatach czy webinariach to kolejna opcja. Firmy szkoleniowe bardzo często organizują darmowe wydarzenia edukacyjne, na swoich stronach dzielą się swoja wiedzą. Wśród wykładowców maja praktyków, którzy finansami zajmują się na co dzień. Czasem warto nawet zainwestować w szkolenie z podstaw finansów bo w dłuższej perspektywie na pewno wyjdzie nam ono na dobre, znowu pamiętajmy, że robimy to dla naszego bezpieczeństwa finansowego.

Udział w symulacjach biznesowych i warsztatach, podczas których symuluje sie rozne opcje i warianty w symulowanym środowisku biznesowym. Wiele firm w ramach promocji organizuje darmowe pokazy takich symulacji, jest to dość nowatorska forma nauczania, dlatego warto z niej skorzystać. Jesli nie mamy takich mozliwosci, to pozostaja gry planszowe poświęcone finansom takie jak Monopoly czy Eurobisness. One wbrew pozorom oferuja nauke w formie zabawy, dzieki czemu mamy szanse poznac wlasne cechy charakteru. Poza tym to najlepszy sposób by w łatwy i praktyczny sposób sprawdzić skutecznosc zdobytych informacji.

Jaki ma wpływ brak wiedzy finansowej na nasze życie?

Jak widać możliwości pogłębiania swojej wiedzy finansowej jest wiele. Ale przede wszystkim nie należy się bać finansów. Raz, że one nie są takie straszne. Jeżeli je oswoimy to będzie nam się łatwiej żyło i i unikniemy wielu możliwych błędów, jakie mogłyby nas spotkać gdybyśmy pozostali finansowymi ignorantami.

Świadomość pieniądza i podatki to chyba najważniejsza sprawa. Nikt nie chce mieć zaległości z podatkami, wiec warto się orientować w nakazach i obowiązkach. Niedopatrzenia najczęściej skutkują w nagłych wezwaniach do zapłaty z odsetkami. A to są przecież straty, których chcemy właśnie uniknąć. Inwestowanie to gigantyczna dziedzina nauki, finansów i biznesu. Tutaj psychologia gra główne skrzypce, wiec wiedza będzie miała trochę inną formę. Mimo wszystko lepiej jest nie zarobić, niż stracić. I znowu wracamy do podstaw. Tym razem lekcja numer dwa – finanse nie obronią się same. Musimy je bronić mądrymi decyzjami i rozwojem osobistym. To z kolei ma szanse uchronić nas od jednej z najbardziej nieprzemyślanych decyzji na rynku finansowym czyli kredytów i pożyczek. Najgorsze jeszcze przed nami.


[pt_view id=”97b74a8r9u”]

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski interesuje się dziennikarstwem internetowym. Pisze regularnie dla wielu portali internetowych oraz pomaga nam w kreatywnej współpracy. Absolwent Politechniki Śląskiej. Wszystkie artykuły autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *