8 wskazówek jak planować osobiste finanse

W zeszłym tygodniu prowadziłem sesję szkoleniową dla grupy specjalistów ds. usług finansowych. Ta grupa pracuje nad poprawą wyników finansowych swoich klientom, koncentrując się na wprowadzaniu niewielkich zmian, aby zapewnić wymierne wyniki w tym, co robią. W pewnej chwili zacząłem się zastanawiać, jak to jest, że sami tak nie robimy? Dlaczego nie stosujemy podobnych koncepcji do poprawy naszych finansów osobistych?

„Uważaj na grosze, a funty same się sobą zaopiekują” to mądre powiedzenie, które gdzieś usłyszałem przez przypadek. Chociaż może ono nawoływać do bycia przesadnie oszczędnym lub „sknera”, to sądzę, że jego podstawą jest proaktywność i rozwaga w naszym podejściu do zarządzania finansami osobistymi.

Jeśli zdecydujemy się wziąć 100% odpowiedzialności za nasze pieniądze i wszystkie podejmowane przez nas decyzje, zmieni to nasze relacje z pieniędzmi w sposób naprawdę znaczący. Jeśli spłacasz kredyt hipoteczny, dzieje się tak dlatego, że WYBIERASZ kredyt hipoteczny. Jeśli spłacasz pożyczkę na samochód, dzieje się tak dlatego, że WYBIERASZ taka opcje. Jeśli płacisz składki na emeryturę, dzieje się tak dlatego, że zdecydowałeś tak najprawdopodobniej w nadziei na to, aby jesień twojego życia była bezpieczna finansowo. Jeśli oszczędzasz 20% swojej pensji, dzieje się tak dlatego, że to jest twój wybór. Podobnie, jeśli oszczędzasz 0% swojego wynagrodzenia, dzieje się tak również dlatego, że podjąłeś taka decyzję.

Nie jest to bezpośrednio związane z planowaniem finansów osobistych, ale chcę tutaj wspomnieć o jednej z najbardziej wpływowych książek, jakie przeczytałem. „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Victora Frankla to niesamowita historia o trudach i nieopisanej nędzy, która ostatecznie nawiązuje do koncepcji przejęcia 100% odpowiedzialności za twoją sytuację, cokolwiek by to nie było. Świetnie obrazuje fakt, ze każdy z nas zawsze ma jakiś wybór w każdej sytuacji, bez względu na to, czy mamy tego świadomość. Obowiązkowa pozycja dla każdego. Koniecznie przeczytaj.

Małe zmiany które prowadza do dużych pieniędzy

  1. Spłata kredytu hipotecznego w wysokości 300 000 PLN na 3% przez okres 15 lat zamiast 20 lat obniży koszty odsetek o ponad 27 000 PLN. Ponadto będziesz potencjalnie bliżej niezależności finansowej o 5 lat wcześniej.
  2. Spłata 3% zamiast 3,5% kredytu hipotecznego w wysokości 300 000 w ciągu 20 lat obniży koszt kredytu hipotecznego o 18 500 PLN.
  3. Oszczędzanie zasiłku dziecięcego i różnych dodatków od noworodka do 18 roku życia, w portfelu 90/10 akcji / obligacji z kosztami na poziomie 1,1%, historycznie zapewniło średni zysk 86 000 PLN.
  4. Jeśli zarabiasz 100 000 PLN rocznie brutto, zmniejszenie wydatków nawet o 5% może oznaczać dodatkowe 200 PLN miesięcznie.
  5. Posiadanie nieco starszego samochodu w przeciwieństwie do samochodu w wieku 2-3 lat może zaoszczędzić około 800 PLN miesięcznie, głównie na spadku wartosci samochodu. Brak posiadania samochodu może obniżyć koszty o 1600 PLN miesięcznie.
  6. Oszczędność 4000 PLN rocznie (nieco ponad 360 pLN miesięcznie), zainwestowana w portfel akcji / obligacji 90/10 w ciągu 20 lat historycznie zapewniła dodatkową średnią saldo końcowe 240 000 PLN.
  7. Płacenie 1,1% zamiast 2,2% rocznych opłat pozwoli ci zaoszczędzić około 180 000 PLN w ciągu 20-letniego planu emerytalnego, co pozwoli zaoszczędzić 48 000 PLN rocznie.
  8. Rezygnacja z części dochodu lub wykorzystanie podwyżki płac srednio w wysokości 1200 PLN miesięcznie w portfelu 90/10 akcji / obligacji historycznie przyniosło zysk po 20 latach w wysokości 880 000 PLN.

Nie wszystkie z wymienionych opcji to małe zmiany i nie dla każdego będą łatwe do wdrożenia. Ale niezależnie od tego, czy uważasz, że są małe, długoterminowe wyniki z pewnością można uznać za dość znaczące i warte zachodu.

Ale wszystko wymaga wysiłku i każdy sukces wymaga poświęcenia. Uważam, że utrzymanie długoterminowej perspektywy ma kluczowe znaczenie dla skutecznego zarządzania finansami. Zbyt wielu z nas, w tym ja od czasu do czasu, myśli krótkoterminowo. Myślimy o tym i następnym miesiącu i zdecydowaliśmy, że na przykład nie możemy sobie pozwolić na odłożenie tych pieniędzy! Jeśli zrównoważymy potrzeby dnia dzisiejszego, a także nasze przyszłe potrzeby i zmienimy nawyki, to o wiele bardziej prawdopodobne jest, że podejmiemy właściwe finansowe decyzje. Może to wymagać jedynie niewielkiej zmiany, stosunkowo niewielkiego poświęcenia, aby osiągnąć potencjalnie ogromny długoterminowy zysk.

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski

Sebastian Kaniewski jest magistrem studiów dziennikarskich. Prywatnie interesuje się prawem i szeroko pojętym marketingiem. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobry film lub zjeść coś dobrego.