Sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Jeśli nie masz oszczędności, twoje życie może być stresujące. Za każdym razem, kiedy odczuwasz kryzys finansowy, myślisz sobie „nie mam oszczędności” i zapewne nie raz czujesz przerażenie. W rzeczywistości coraz więcej ludzi zna to uczucie, gdyż rosnący odsetek społeczeństwa nie ma oszczędności. Brak oszczędności to nie tylko ciągły stres. Taka sytuacja skutecznie zniechęca do budowania solidnej przyszłości finansowej, która po prostu może wydawać się nierealna. Jest i dobra wiadomość. Możesz zacząć oszczędzać tu i teraz, niezależnie od tego, w jakim okresie swojego życia jesteś. Kiedy już postanowisz poprawić swoją finansową sytuację, pamiętaj, aby nie myśleć zbyt wiele o przeszłości. Jeśli zaczniesz rozpamiętywać nieprzemyślane wydatki i obwiniać sam siebie za błędy finansowe, na pewno szybko się zniechęcisz. Żal nic tu nie pomoże. Zamiast tego skoncentruj się na postępach i przejęciu kontroli nad swoimi finansami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o budowaniu swojej przyszłości finansowej, ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

1. Oceń krytycznie swoją sytuację

Fakt, że chcesz pracować nad poprawą swojej przyszłości finansowej, jest już osiągnięciem i krokiem we właściwym kierunku. Jeśli dojrzałeś do tego, aby przejąć kontrolę nad finansami, czas przyjrzeć się bliżej swoim nawykom, w tym również nawykom finansowym.

Aby lepiej zrozumieć swoją obecną sytuację finansową, bardzo ważne jest abyś zdał sobie sprawę z tego, ile jesteś wart. Oczywiście mowa tu o wartości netto. Jest to rzadko używane pojecie, gdyż zazwyczaj spotykamy się z pytaniem „ile zarabiasz?”. W naszej kulturze wysokość zarobków lub przepływów finansowych służy do determinacji majątku, co oczywiście jest wynikiem ignorancji i bardzo złym podejściem do sprawy. Ważna jest bowiem wartość netto, a więc stan majątku.

Możesz łatwo obliczyć stan swojego majątku, a więc swoją wartość netto. Narysuj na kartce pionowa linie i w kolumnie po lewej podlicz wszystkie długi i zobowiązania. Po prawej stronie zsumuj swoje aktywa. Różnica między tym, co masz, a tym, co jesteś zobowiązany spłacić, to twoja wartość netto. Możesz być zaskoczony wynikiem i swoją faktyczną sytuacją. Jeśli twoja wartość netto jest ujemna, to dobrze. Wiele osób zaczyna budować pomyślną przyszłość finansową z ujemnej wartości netto. Jeśli okaże się, że masz dodatnią wartość netto, to jesteś w lepszej sytuacji finansowej, niż ci się wydawało i gdzieś musisz mieć już oszczędności tylko nie w takiej formie, w jakiej się ich spodziewasz.

Bez względu na to, czy twoja wartość jest ujemna, czy dodatnia, dobrze jest mieć realistyczne podejście do kwestii swojej finansowej przyszłości. Jeśli zaczynasz od 0 lub ujemnej wartości netto, nie powinieneś oczekiwać, że sytuacja się zmieni z dnia na dzień. W rzeczywistości budowanie lepszej przyszłości finansowej może to raczej długa droga. Jednak im szybciej rozpoczniesz ten proces, tym szybciej dotrzesz do celu.

Każdy przedsiębiorca chce zatrudnić pracowników, których praca będzie przynosiła zamierzone efekty. Jak perfekcjonizm przeszkadza w pracy?

2. Zastanów się, czy twój styl życia nie jest za drogi

Gdy już znasz swoja wartość netto i wiesz, na czym stoisz, dobrze by było dowiedzieć się, jak się tu znalazłeś. Skup swoją uwagę na nawykach wydawania pieniędzy, a wtedy lepiej zrozumieć swoją sytuację finansową. Może wydajesz więcej, niż powinieneś? A może żyjesz ponad stan? Pierwszym krokiem ku poprawie sytuacji finansowej powinno być stworzenie planu wydatków. Określ maksymalną sumę pieniędzy, jaką możesz wydać w danej jednostce czasu. W ten sposób twoje długi nie będą rosnąć. 

Jeśli okaże się, że wydajesz więcej, niż powinieneś, poszukaj sposobów na ograniczenie wydatków bez utraty jakości życia. Może być konieczne wprowadzenie paru zmian i wyrzeczeń. Jednak powinieneś spojrzeć na to ja na nowe wyzwanie. Postaraj się być kreatywnym w oszczędzaniu i być skromnym. Wtedy oszczędności same się znajda a ty wciąż będziesz mieć cos z życia. Aby zacząć skutecznie oszczędzać, musisz zrozumieć, jak wydajesz swoje pieniądze.

3. Zaplanuj swój budżet

Budżet ma kluczowe znaczenie dla wszystkich strategi finansowych. Nie ważne czy mówimy o budżecie firmowym, czy domowym. W każdym przypadku planowanie i wdrażanie jakiegoś projektu służy określonym celom. Twoim celem jest gromadzenie oszczędności i poprawa sytuacji finansowej. Wiec możesz mieć odczucie, z planowanie budżetu to swego rodzaju ograniczenia. Tak poniekąd jest, ale cala sztuka polega na tym, aby znaleźć metodę, która będzie dla Ciebie odpowiednia i dopasowana do twojej osobowości.

Budżet jest zawsze trudny do wdrożenia, ale jest ważny. Na szczęście istnieje wiele sposobów i strategii, które się sprawdzają. Jeśli masz problemy z wprowadzeniem zmian w życie, możesz zawsze skorzystać z pomocy psychologa lub konsultantów od finansów osobistych. Przedstawią ci różne sposoby budżetowania, dzięki czemu znajdziesz najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Budżet pozwoli znaleźć nowe sposoby oszczędzania pieniędzy. Zacznij od najprostszych aspektów takich jak wydatki lub zakup nowego ubezpieczenia samochodu. Albo ile wydajesz miesięcznie na paliwo. Warto też, abyś zrezygnował z subskrypcji, z których już nie korzystasz lub które są ci niepotrzebne. Zwykle są to opłaty za telewizję. Ponadto możesz zacząć gotować w domu i wydawać mniej pieniędzy na alkohol w pubie.


[pt_view id=”625db288fi”]

4. Odłóż coś na czarną godzinę

Każdy powinien mieć odłożone środki na czarną godzinę i to niezależnie od tego ile wydaje i zarabia. Nie ma też większego usprawiedliwienia dla tych, którzy w przypadku nagłej choroby czy nieszczęśliwego wypadku, nie mają pieniędzy na „ruchy” typu nagle nieprzewidziane opłaty, taksówka, wizyta u lekarza czy leki. 

Zbuduj swój własny „fundusz ratunkowy” i zapomnij o tych pieniądzach. Będzie on twoim pierwszym kolem ratunkowym, taka linia obrony finansowej przed sytuacjami kryzysowymi, które nieuchronnie nadejdą. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz naprawić zepsutą oponę, czy silny wiatr zerwie dach, będziesz miał środki potrzebne na załagodzenie sytuacji.

Jeśli zaczynasz od zera, to powinien być twój pierwszy priorytet. Zacznij od zbudowania funduszu w wysokości tysiąca złotych. Gdy już to osiągniesz, poczujesz się lepiej i będziesz miał większą motywację do kontrolowania finansów. Drugim krokiem powinien być budżet na wypadek utraty zatrudnienia. Optymalnie powinieneś odłożyć wystarczająco dużo, aby muc przetrwać przerwę w pracy nawet do 6 miesięcy. Tym sposobem, niezależnie od tego, co przyniesie życie, będziesz nie tylko zaskoczony, ale i przygotowany finansowo.


[pt_view id=”bfecdc5prn”]

5. Spłać swoje długi

Splata długów i niegenerowanie następnych jest absolutnym priorytetem w dążeniu do wolności finansowej. Jeśli masz duże obciążenie zadłużeniem w swoim bilansie, może to utrudnić twoje inne cele finansowe. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę, wówczas wszelkie długi tylko Cię powstrzymają przed osiągnięciem celu. Aby temu zapobiec, musisz znaleźć odpowiednią dla siebie strategię spłaty zadłużenia. W niektórych przypadkach najlepiej działa metoda śnieżki, w której najpierw spłacasz najmniejsze zadłużenia. Natomiast metoda lawinowa lepiej się sprawdzi, jeśli chcesz najpierw spłacić zadłużenia o wyższym procentowaniu. Po spłaceniu długu łatwiej będzie zaoszczędzić na cele długoterminowe. Nie tylko wyeliminujesz miesięczne płatności, ale także unikniesz narastania opłat odsetkowych, które mogą wykoleić Twój pociąg do finansowej stabilizacji.

6. Oszczędzaj i myśl długoterminowo

Jeśli zaczynasz oszczędzać od zera, warto, abyś nie skupiał się na dużych celach, takich jak na przykład emerytura. Emerytura jest dla każdego wyzwaniem finansowym i może wydawać się daleką wizją przyszłości. Jednak ważne jest, aby zacząć oszczędzać jak najszybciej i najlepiej bez żadnego powodu. Po prostu odkładaj tyle, ile możesz, a powód do użycia tych pieniędzy na pewno się znajdzie. Jeśli to emerytura lub zabezpieczenie socjalne jest twoim priorytetem, powinieneś skorzystać z możliwości oszczędzania, które nie podlegają opodatkowaniu. Kolejnym typowym rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny i oszczędzanie na wkład własny.


[pt_view id=”e45c0c9ovc”]

Sebastian Szydłowski

Sebastian Szydłowski

Sebastian Szydłowski mieszka i pracuje w Irlandii, gdzie zdobył tytuł naukowy z dziedziny nauk farmaceutycznych. Web developer z zamiłowania, expert SEO od dwóch lat związany z marketingiem internetowym. Nie głosuje, inwestuje na Forex i dba o wysokie rankingi stron swoich klientów. Wszystkie artykuły autora