Czy da się pogodzić tatuaże z elegancją?

Profesjonalny wizerunek to nie tylko ubranie i dobre maniery, ale także detale, które pozornie wydają się mało istotne. Jednak w wielu przypadkach potrafią popsuć cały wysiłek włożony w utrzymanie przyzwoitego wyglądu. Jednym z tych elementów są tatuaże, które trzeba dawkować bardzo ostrożnie, jeśli mowa o profesjonalnym wizerunku. Tatuaże są bardzo modne i nic nie wskazuje na to, aby ludzie przestali zdobić swoje ciała. Wszak jest to jeden z wielu sposobów na wyrażenie siebie i na pokazanie swoich preferencji i upodobań.

Czy pracodawca zwraca uwagę na nasz tatuaż?

Tatuaże są ciekawym zagadnieniem, albowiem stają się coraz popularniejsze w ostatnich latach, szczególnie wśród mężczyzn. Kiedyś były kojarzone wyłącznie z kryminałem, recydywa i podejrzanym towarzystwem. Chociaż dzisiaj stosunek to tatuaży jest inny, to wciąż należy z nimi uważać. Takie ozdoby ciała w żaden sposób nie pasują do pojęcia elegancji, zatem gdy w pracy zobowiązany jesteś do przestrzegania określonych zasad ubioru i masz tatuaż, zrób wszystko by go nie eksponować. Dotyczy to szczególnie konserwatywnych branż i osób, które mają kontakt z klientami, partnerami i reprezentują firmę na zewnątrz. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której np. doradca finansowy renomowanej firmy idzie na spotkanie z klientem i eksponuje swoje tatuaże na szyi czy rękach – klient może wtedy odnieść wrażenie, że nie jest obsługiwany przez profesjonalistów. Nie musi to być do końca prawda, ale jak wiemy, wrażenia często trudno zmienić.

Oczywiście są także branże, w których tatuaż nie będzie postrzegany negatywnie (grafik, artysta, barman), to tak zwane branże uważane za kreatywne, gdzie często nietypowe dodatki jak tatuaże czy kolczyki dodają unikalnego stylu, ale pamiętajcie, że w dzisiejszych czasach często zmienia się pracodawców, stanowiska i zawody, a tusz na skórze zostaje na zawsze i kiedyś może się okazać przeszkodą do awansu czy pozyskania lepszego stanowiska.

Co firma to inna kultura organizacji

Dress code obowiązuje w wielu firmach. Jednak wbrew pozorom, nie ma jednego typu dress code. Zazwyczaj, w korporacjach obowiązuje Business Wear typu smart, bądź też casual, przez co pracownik może pozwolić sobie na więcej.

Oczywiście, należy zwrócić również uwagę na kulturę organizacji danej firmy. W przypadku pracy na stanowisku programisty, czy też informatyka, tatuaże nie są przeszkodą, podobnie jak w branży marketingowej.

Również podczas rekrutacji mogą być uznawane za zaletę, gdyż będą kojarzyły się z kreatywnością i pewnością siebie. Nawet jeżeli w takich firmach obowiązuje dress code, to można pozwolić sobie na więcej, choć raczej jest to związane z bardziej swobodnym strojem, bo mimo wszystko, klasyczne eksponowanie tatuaży nie jest wskazane. Jednak w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter nie będzie oceniał tatuaży negatywnie i nie będą one jakąkolwiek przeszkodą w zatrudnieniu.

Jeżeli jesteś miłośnikiem “dziarania się”, to koniecznie zastanów się nad zrobieniem kolejnego tatuażu. O ile wybierzesz miejsce niewidoczne, to tatuaże nie są absolutnie żadną przeszkodą. Jednak, gdy wybierzesz miejsca widoczne, to Twoje podanie o prace, może być od razu odrzucone. Choć tak naprawdę, wszystko zależy od pracodawcy i kultury organizacji.

Joanna Kotlińska

Joanna Kotlińska

Joanna jako nasz edytor pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od dietetyki przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Z wykształcenia jest doktorem nauk medycznych i pomaga nam rozróżnić prawdy i mity na temat zdrowia.