Co robić gdy nasz związek jest toksyczny?

Nie każdy związek jest dobry. Istnieją takie relacje, które zamiast nas uskrzydlać, powodują, że zaczynamy się czuć bezwartościowi, wręcz niegodni miłości. Są to tzw. toksyczne związki, w przypadku których nie powinniśmy oczekiwać szczęśliwego zakończenia. Taką relację trzeba jak najszybciej zakończyć, co jednak nie jest łatwe…

Najczęściej, choć oczywiście nie zawsze, osobą, która jest uzależniona od toksycznego partnera, jest kobieta. Zwykle początki nie zwiastują niczego złego. Poznajecie się przez portale randkowe czy na imprezie u znajomych, umawiacie się na kolejne spotkania, aż oficjalnie uznajecie się za parę. Z czasem jednak coś zaczyna się psuć. Pojawia się nieuzasadniona zazdrość, ciągła kontrola. Wyjścia na kawę z koleżankami są nie do pomyślenia, nie wspominając już o spotkaniach z kolegami. Nierzadko kobieta jest poniżana i obrażana w towarzystwie bliskich. Jej umiejętności i zasługi są umniejszane. Potrzeby partnera są najważniejsze, a zainteresowania i pragnienia kobiety schodzą na dalszy plan. Samoocena kobiety drastycznie spada, zaczyna czuć się bezwartościowa. Przestaje żyć własnym życiem, a wszelkie jej działania podporządkowane są potrzebom partnera.

Choć kobieta przeważnie zdaje sobie sprawę z tego, że tkwi w toksycznym związku, to najczęściej nie potrafi go zakończyć. Nierzadko działa wbrew logice – zamiast porzucić partnera, który działa niszcząco na jej psychikę, usprawiedliwia go, a wręcz twierdzi, że to jej wina. Typowym przykładem takiej relacji jest związek z alkoholikiem. Choć kobieta na każdym kroku doświadcza agresji słownej i fizycznej, szuka dla partnera wymówek. Usprawiedliwia jego zachowanie nieszczęśliwym dzieciństwem czy tym, że prawdopodobnie to ona coś źle robi i zasługuje na karę. Charakterystyczna dla toksycznych związków jest ciągła nadzieja i wiara krzywdzonej strony w to, że druga osoba w końcu kiedyś się zmieni. Tymczasem lata mijają, a partner jest wciąż agresywny i nadużywa alkoholu. A kobieta wciąż przy nim trwa w nadziei na lepsze. Kobieta staje się uzależniona psychicznie od partnera.

Często ma miejsce następująca sytuacja – po tygodniach czy miesiącach obojętności i poniżania nastaje kilka dni, w trakcie których mężczyzna sprawia wrażenie kochającego i czułego. I choć po tych kilku dobrych chwilach następuje powrót do tradycyjnego zachowania, to kobieta utwierdza się w przekonaniu, że jest szansa na zmianę. Takie cykle trwać mogą latami i choć ostatecznie nic się nie zmienia, kobieta wciąż ma nadzieję, że kolejna zmiana będzie już na stałe.

Uzależnienie w toksycznych związkach

Skąd wynika takie uzależnienie? W toksycznych związkach tkwią zwłaszcza te kobiety, które boją się samotności i za wszelką cenę chcą z kimś być. Wyznają zasadę, że „lepszy taki niż żaden”. Choć tak naprawdę dla kobiety lepsza by była właśnie odwrotna sytuacja. Kobiety te mają często niską samoocenę i są przekonane, że na nikogo lepszego nie zasługują. Nie jest to jednak regułą. To, że kobieta tkwi w toksycznym związku bardzo często wynika z… presji otoczenia. W małych społecznościach nierzadko funkcjonuje przekonanie, że idealny mąż to taki, które nie pije i nie bije. Przemoc ma jednak wiele obliczy. Nieraz bardziej niszcząca jest przemoc psychiczna. Tak naprawdę jednak uzależnienie od mężczyzny może dotyczyć również pewnych siebie kobiet, które nie zauważają początkowych oznak toksyczności partnera i stopniowo brną w taką relację.

Czy każdy toksyczny związek trzeba zakończyć? Warto wyznaczyć partnerowi limit czasu na zmianę. Jeśli obiecuje, że w ciągu kilku miesięcy się zmieni, lecz obietnicy tej nie dotrzyma, należy zakończyć związek. Nie jest to jednak łatwe, gdyż uzależnienie psychiczne jest często bardzo silne. Bardzo ważne jest wsparcie przyjaciół i rodziny. Najczęściej jednak nie obejdzie się bez pomocy psychologa. Znacznie łatwiejsze jest więc unikanie toksycznych relacji, niż wychodzenie z nich. Na początku znajomości trzeba więc zwracać uwagę na wszelkie niepokojące oznaki. Mogą się one pojawić już podczas pierwszego kontaktu, nawet przez portal randkowy. Jeśli rozmówca wypytuje o nasze poprzednie związki i nawet nie znając nas, zaczyna okazywać zazdrość, trzeba zachować czujność, a najlepiej zrezygnować z kontaktu.

Jak sprawdzić czy partner mnie kocha?

Miłość to wspaniałe uczucie, którego chyba każdy chce w swym życiu doświadczyć. Kiedy dwoje ludzi się w sobie zakochuje czują się szczęśliwi. Miłości towarzyszą pożądanie i pragnienie ciągłego przebywania z ukochaną osobą. Pierwsza faza zakochania jest szczególnie fascynująca. Ludzie spędzają ze sobą wtedy każdą wolną chwilę, jeśli nie mają możliwości zobaczyć się, umawiają się na spotkania bez zobowiązań. Po prostu robią wszystko by być razem. Jednak gdy po jakimś czasie poziom hormonów spadnie wszystko zaczyna wyglądać nieco inaczej. Wzajemne zainteresowanie często znacznie słabnie, coraz częściej pojawiają się konflikty i mniejsze lub większe nieporozumienia. Wiele kobiet zadaje sobie wówczas pytanie czy on mnie jeszcze kocha?

Choć nie jest łatwo dowiedzieć się czy co druga osoba tak naprawdę do nas czuje to można to poniekąd wywnioskować na podstawie pewnych sytuacji i zachowań. Mianowicie, jeżeli mężczyzna Cię kocha to traktuje Cię wyjątkowo. Zawsze znajduje dla Ciebie czas i potrafi poświecić Ci swoją uwagę. Ponadto ważne jest dla niego abyś była szczęśliwa i zadowolona. Jeżeli nawet w trwałym związku nie ma już takiej namiętności jak na początku, nie patrzycie sobie godzinami w oczy i nie zasypiacie głaskając się wzajemnie, nie oznacza to wcale, że miłość wygasła. Po prosu wasze uczucie przeszło już okres pierwszej fascynacji i zauroczenia. Teraz jest ono już trwałe i dojrzałe.

Mimo, że on nie jest już Tobą tak oczarowany jak podczas pierwszej, czy drugiej randki. Internetowe gry i filmy na dvd wybiera częściej niż wspólną kolację nie oznacza to wcale, że przestał Cię kochać. Po prostu potrzebuje też czasu na inne rzeczy. Mężczyźni tak już mają, że dużo swojego czasu poświęcają na własne hobby i przyjemności. Jeżeli wiec nie ma żadnych wyraźnych symptomów wygasającego uczucia poza nieco mniejszych zainteresowaniem niż na początku związku, nie warto wpadać w panikę. Poza tym mężczyźni są zazwyczaj mniej wylewni niż kobiety i często nie uwidaczniają zbyt swoich uczuć. Rzadko, który z nich lubi padać na kolana przed swą wybranką lub cięgle deklarować swe uczucia do niej.

Jeżeli mężczyzna kocha to często okazuje to za pomocą drobnych gestów, a nie wielkich słów. Tak więc nie należy wyciągać pochopnych wniosków. Zawsze przecież można porozmawiać. Szczera rozmowa może rozwiać wszelkie wątpliwości i niedopowiedzenia.

Joanna Kotlińska

Joanna Kotlińska

Joanna jako nasz edytor pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od dietetyki przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Z wykształcenia jest doktorem nauk medycznych i pomaga nam rozróżnić prawdy i mity na temat zdrowia.