Azja – zróżnicowany i niejednorodny kontynent

Azja bywa często nazywana „trzecim światem”. I jakże to jest mylne pojęcie. Ani w Ameryce, ani w Europie, nigdzie na świecie nie ma wybudowanych metropolii z tak ogromnym rozmachem, jak właśnie w Azji.

Oczywiście tym co łączy Azję z resztą świata jest ciągły ruch, zgiełk, tysiące ludzi, samochodów, a w tej części świata także motorków i skuterów. Bardzo często środkiem transportu są tu właśnie takie motorki z przyczepkami, które umieszczone są z przodu lub z boku. Wszędzie można spotkać ludzi czy turystów w ten sposób przewożonych.

Tak jak wszędzie, największe miasta Azji także pełne są skrajności. Z jednej strony ogromne wieżowce, strzeliste mosty nad ulicami, parki, eleganckie sklepy, restauracje. Na ulicach setki samochodów, ludzi, kwitnie nowoczesność i wielki biznes. Wiele bardzo eleganckich miejsc, ulic, budynków.

fishing fisherman boat

Z drugiej strony mnóstwo położonych przy rzece slamsów. Co bardzo charakterystyczne w Azji, rzeki mają zapachu ścieków. Można je poczuć nawet na ulicach przy studzienkach kanalizacyjnych. Rzeki przy slamsach pełne są pływających łodzi różnej wielkości. Są i większe, są i takie które służą do przewożenia ludzi czy także turystów.

Ale najwięcej jest małych łódeczek, którymi poruszają się tutejsi mieszkańcy. To ich główny środek transportu. Przemieszczają się tak niemal wszędzie. Ale można też w ten sposób na przykład zrobić zakupy na znajdujących się tuż przy brzegach setkach bazarów. Często też towary sprzedawane są bezpośrednio z łodzi. Można tu kupić niemal wszystko, od jedzenia, warzyw, ubrań po kolorowe tutejsze nakrycia głowy. Wygląda to niesamowicie, wszędzie pełno jest ruchu, zgiełku i kolorów.

Ciekawostką są tu zadaszone bazary umieszczone przy torach kolejowych. Pełne stoisk i ludzi, ale co właśnie ciekawe, są to czynne tory. Kiedy przejeżdża pociąg dachy są odsuwane, wszystko na chwilę ustaje, by za moment wrócić do swojego rytmu. Są one jednak wśród tutejszych mieszkańców bardzo popularne, ponieważ stoiska są bezpłatne.

Buddhist monk

Jakże inny, choć jednocześnie i podobny obraz spotkamy w centralnych częściach metropolii. Są również pełne zgiełku, ludzi i kolorów. Jednak tutaj to wszystko wtopione jest w ogromne wieżowce i wznoszące się ponad ulicami murowane mosty i pasaże. Po mostach jeżdżą pociągi, a poniżej na ulicach panuje ciągły ruch, ludzie, samochody, motorki. Centra wielkich miast to ciągły bieg. Jedynie wpleciona w ten pejzaż zieleń przypomina nam, że jesteśmy w tej części świata, gdzie wciąż spotkamy oazy przyrody.

Wiąże się z tym jednak coś, czego przyjeżdżający tu turyści się obawiają. Jednym z takich elementów są na przykład węże. W samej tylko Tajlandii żyje aż 176 gatunków węży, z czego około 20% to gatunki niebezpieczne dla człowieka. Najgroźniejsza jest kobra królewska, która żeruje i w dzień i w nocy, a nawet poluje na inne węże. Te zwierzęta nie słyszą, więc głośne zachowania ich nie odstraszą, natomiast kierują się węchem poprzez język. Jedynym co może odstraszyć węża to mocne tupanie, ponieważ węże wyczuwają wszelkie wibracje. Najlepszym jednak rozwiązaniem żeby wybrać się do dżungli, jest wycieczka w towarzystwie tutejszych przewodników.

Dla przybywających turystów, Azja jest miejscem pełnym nowych kultur, i różnych języków. Niezwykle trudne jest choćby zakupienie podstawowych rzeczy, napisy są dla obcokrajowców zupełnie nieczytelne i niezrozumiałe. Często kierować się można jedynie podobieństwem wyglądu produktów które znamy. To samo dotyczy tutejszych języków, których jeśli dorosły człowiek będzie próbował się nauczyć, nie jest w stanie wypowiedzieć wielu charakterystycznych dla tych języków dźwięków. Są one obecne jedynie we wschodnich językach, dlatego większość ludzi z innych części świata i innych języków, nie może ich wypowiedzieć.

china dancer Asia

Jednak tym co łączy tą część świata z innymi jest nocne życie. Choć wielkie miasta pełne są zabiegania również w ciągu dnia, to jednak dopiero wieczorem ruch na ulicach się zwiększa.

Czy to bogatsze, czy biedniejsze dzielnice, wszędzie pojawia się mnóstwo ludzi, mieszkańców, spacerowiczów, turystów. W centrach pełno jest oświetlonych straganów, restauracji, miejsc gdzie można coś zjeść, kupić, usiąść i napić się kawy. Wszędzie panuje ogromny, choć znacznie wolniejszy niż za dnia ruch. To jest zdecydowanie element który łączy tą część świata z jego resztą.

Bo choć Azję charakteryzuje to, że jest niemal we wszystkim inna, to jednocześnie nie jest też jednorodna. To także bardzo odróżnia ten kontynent od wszystkich innych. W każdej z metropolii znajdziemy elementy niemal z całego kontynentu. Czy to napisy, sklepy, restauracje i jedzenie. Wszędzie można znaleźć połączenie elementów wielu kultur i państw tej części świata. Jest to szczególnie zauważalne na ulicach wielkich miast, gdzie te wszystkie elementy i języki znajdują się obok siebie i na każdym kroku.

Każde z tych państw jest przez to bardzo wielokulturowe, bardzo zróżnicowane i niejednorodne. Z pewnością jednak Azja jest tak dalece zróżnicowanym kontynentem, że nie da się go opisać w tak krótkim tekście. Ale właśnie dlatego jest to tak inna i ciekawa część świata, że zdecydowanie warta jest tego, żeby ją odwiedzić.

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski

Andrzej Koprowski interesuje się dziennikarstwem internetowym. Pisze regularnie dla wielu portali internetowych oraz pomaga nam w kreatywnej współpracy. Absolwent Politechniki Śląskiej. Wszystkie artykuły autora